+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Doğru Ayak Masajı Nasıl Yapılır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Doğru Ayak Masajı Nasıl Yapılır?

  Reklam
  Sual: Doğru Ayak Masajı Nasıl Yapılır?

  Arkadaşlar en güzel ayak masajı nasıldır faydaları nelerdir yaparken nelere dikkat edilir. Doğru Ayak Masajının Nasıl Yapılması gerektiği hakkında bilgiler verir misiniz? ? 2. find
  Devamlı Üye

  Cevap: Doğru Ayak Masajı Nasıl Yapılır?


  Reklam  Cevap: Ayak Masajı

  İyi bir ayak masajından daha rahatlatıcı bir şey olamaz; yorgun ayaklar hemen hafifler ve tüm vücut canlanır. Ayakta, özellikle de tabanında binlerce sinir ucu bulunur ve bu masajla tüm vücudu uyarabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan ayak masajı, ayakları esnek ve sağlıklı kılar. Ayakların yanında diz çökün ve önce biri sonrada diğeri üzerinde çalışın çok az yağ kullanın; fazla yağ kullanırsanız parmaklarınız kayar ve buda gıdıklanmaya neden olabilir. Arkadaşınızın ayakları gıdıklanıyorsa sıkıca bastırarak masaj yapın yada önce bacaklardan başlayın. Gıdıklanma büyük oranda gerginlikle bağlantılıdır. Bu yüzden gıdıklanan ayaklara bacak masajından sonra dönerseniz arkadaşınız yeteri kadar gevşemiş olabilir.

  Sıvazlamalar


  1. Dokunuşunuza alışması için ayağı sıvazlayarak masaja başlayın. Ayağı her iki elinizin arasında sıkıştırın ve parmaklardan başlayarak ilerleyin.


  2. Bileklere ulaştığınızda ellerinizi çevresinde döndürüp hafif bir dokunuşla parmaklara geri getirin. Bu ısıtıcı hareket, ayaklarının üşümesinden şikayetçi olanlar için de idealdir. Dört kez tekrarlayın.

  Başparmakla Masaj


  1. Ayağı, parmaklarınızla alttan destekleyip başparmaklarınızı ayak parmaklarının bitim yerine koyun. Başparmaklarınızla ayaktan yukarı doğru masaj yaparken yanlara doğru bastırın ve ayak parmaklarına geri kaydırın.


  2. Şimdide başparmaklarınızı sırayla kullanarak masaj yapın. Bir başparmağı yukarı doğru, diğerini yana aşağı doğru kaydırın. Bu hareket, bileğe ulaşana kadar öncekinden biraz daha uzun sürebilir.

  Ayak Parmaklarına Masaj
  1. Sağa – sola çevirerek tüm bölgeyi gevşetip ısıtın. Ayağı, parmakların hemen üstünde iki elinizle sıkıştırıp ellerinizi döndürün.


  2. Her parmağı ayrı ayrı sıkıp yuvarlayın ve her iki yönde döndürerek hafifçe kendinize doğru çekin.


  3. Başparmağa geldiğinizde diğer elinizi de kullanın ve her yanını ovalayın. Parmağın bitim yerini tüm çevresinden sıkıştırın.


  4. Tüm ayak parmaklarını bir elinizle kavrayın, esnetmek için hafifçe öne ve arkaya doğru eğin.

  Kirişler Arasına Masaj

  Parmaklarınız altta ve baş parmağınız üstteyken iki elinizle ayağı tutun. Bir başparmağınız diğerini izlesin, bütün kirişlerin arasına masaj yapın. Başparmaklarınızı ayak boyunca bileğe doğru ilerletin ve parmak oluklarının her birini yaklaşık dört kez ovalayın.
  Basınçlar

  Parmaklarınız ayağın üstünde başparmaklarınız da altında olacak şekilde ayağı tutun.

  Bir başparmağınız diğerinin üzerindeyken 3-7 saniye kadar tabana sıkıca bastırın; yukarı doğru kayarak hareketi tekrarlayın. Tabanın tamamında ve topuğa doğru bir hat üzerinde çalışın, sonra bunun her iki yanındaki hat üzerinde basınçlar uygulayın.


  Ayak Kemeri

  Bu uyarıcı masajdan sonra, ayağı sıvazlayarak dinlendirin. Bir elinizi ayağın üzerine koyup diğerinin tabanıyla ana kemere bastırın. Elinizi ayağın kavisine göre biçimlendirin ve ayağı, yuvarlayarak topuğa kadar ovun. Yeniden başlamak üzere hafif bir sıvazlamayla geri dönün. Bu hareketi en az dört kez tekrarlayın.


  Dalga Masajı

  Bir elinizi ayağın üzerine koyun. Diğer elinizi, parmak eklemleriyle masaj yapabilecek bir şekilde kıvırın. Art arda dairesel hareketler yapın ve parmaklarınızı daire çizerek hareket ettirin.tüm tabanda bastırarak çalışın. Bu harika bir duygu yaratır ve ellerinizin esnek kalmasına da yardımcı olur.


  Dairesel Masaj

  Tüm ayağı en başta yaptığınız gibi sıvazlayın, sonra elleriniz her iki yandayken bileğin tüm çevresine dairesel basınçlar uygulayın. Bacağa doğru çıkarken yukarı doğru daireler çizip sıkıca bastırın, dönerken basıncı azaltın. Bileğin yanları ve arkasını orta parmaklarınızla, sonra da önünü başparmaklarınızla ovalayın.

  Kesmeler  1. Bir elinizle ayağı sıkıca tutup diğer elinizin yanıyla tabana vurun. Bu hareket çabuk ve hafif yapılmalı, bu yüzden de elleriniz gevşek ve esnek olmalıdır.


  2. Şimdi de ayak tabanına kesme hareketleri uygulamak için iki elinizi birden kullanın. Bu daha da hızlı bir harekettir; canlandırıcı ve uyarıcı bir etki yapar.


  3. Dokunuşunuz çok hafifse, ayağın üzerine de bunu yapabilirsiniz. İki elinizi de kullanarak hafifçe çalışın ve ellerinizin ayağa dokunur dokunmaz kalkmasına dikkat edin.

  Sıvazlamalar

  Ayak masajının sonuna geliyorsunuz, bu yüzden önceki canlı hareketlerden sonra tümünü sıvazlayarak ayağı dinlendirin. En başta yaptığınız gibi her iki elinizi de bileğe doğru gezdirip sonra hafifçe geriye kaydırın.
  Ayağı birkaç saniye tutun, sonra ellerinizi parmak uçlarına doğru hafifçe kaydırarak bitirin.

  Bitirirken  1. Masajı bitirdiğinizde, ellerinizi ayaktan çok yavaş ve hafif bir şekilde kaldırın. Bu, ayağı rahatlamış bir durumda bırakır. Sağ elinizle bileği arkasından kavrayın ve diğer elinizi ayağın üzerine koyun. Bacağı hafifçe kendinize doğru çekin ve yukarı kaldırmadan hafifçe gerin.


  2. Ayağı serbest bırakın ve sağ elinizi ayağın altına kaydırın. Ayağı beş saniye kadar tutun.


  3. Ellerinizi ayağın hatlarına göre biçimlendirerek parmaklara doğru kaydırın. Parmak uçlarından çok yavaş bir şekilde bırakın. Bu hareketi iki – üç kez tekrarlayın.

  Pasif Hareketler

  Masajın sonuna doğru hafif hareketlerle tüm ayağı ve bileği gevşetin. Bir elinizle bilekten destekleyip diğeriyle ayağı, yukarı ve aşağı doğru yavaşça esnetin. Esneyebildiği en son noktada tutup dörde kadar sayın. Şimdi de ayağı iki yana çevirin ve son olarak her iki yönde yaklaşık dört kez döndürün.
  Sırt Masajı
  Ayak Masajı
  Bacak Masajı
  El Masajı
  Kol Masajı
  Karın Masajı
  Göğüs ve Boyun Masajı
  Yüz Masajı
  Baş Masajı
  On Dakikalık Masaj

 3. @hmet
  Üye
  ayak masajı yaparken ayagı sıkmadan ovalamak gerekir, masaj yagı varsa kulanılması tercih edilirse daha iyi olur

+ Yorum Gönder