+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Ales başvurusu nasıl yapılır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ales başvurusu nasıl yapılır?

  Reklam
  Sual: Ales başvurusu nasıl yapılır?

  Arkadaşlar bir öğrenci için ales başvurusu hakkında bilgiler nasıl kolay başvuru yapılır kısa ve öz bir şekilde bilgiler verir misiniz ? ? 2. yüzbin
  Devamlı Üye

  Cevap: Ales başvurusu nasıl yapılır?


  Reklam  Cevap: ALES BAŞVURU İŞLEMLERİ

  ALES sınavına girmeye lisans eğitiminiz sırasında ya da mezun olduktan yıllar sonra karar vermiş olabilirsiniz. Her iki durum için ALES sınav başvurusu yapma yöntemi biribirinden farklıdır. Aşağıda mezun olarak ve öğrenci olarak yapılan ALES başvuruları anlatılmıştır.

  ALES sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Başvuru işlemleri ÖSYM’nin uyguladığı diğer sınavlara benzer şekildedir.
  ALES'e katılmak isteyen adaylardan,

  * Türkiye'deki üniversitelerde bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerinden,
  * Mezun durumda bulunanlar istedikleri üniversiteden,
  * Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde oturanlar ise "Bedrettin Demirel Cad., No: 101, Lefkoşa-KKTC" adresindeki ÖSYM Temsilciliğinden

  ALES Dönem Kılavuzu ve Başvurma Belgesini içeren kitapçıktan oluşan başvuru evrakını, belirtilen tarihlerde alacaklardır.
  Yuksek Lisans Rehberi

  Adaylar, bu kılavuzda belirtilen kurallara uygun olarak doldurdukları Başvurma Belgesi ile sınav ücretinin yatırıldığını gösteren Banka Dekontunu mesai bitimine kadar,mezun olmayanlar kendi üniversitelerine,mezun olanlar ise istedikleri üniversiteye onaylatarak teslim edeceklerdir.

  Başvurular şahsen yapılacaktır. Başvuru sırasında adayların, Başvurma Belgesindeki kimlik bilgilerinin onaylanabilmesi için, fotoğraflı ve soğuk damga ile onaylı kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

  ALES başvuruları ile ilgili detaylı bilgiye Adım Adım Başvuru sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

  2014 İLKBAHAR BAŞVURMA İŞLEMİ

  Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Bu konuda adayların izleyeceği yol aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır:

  a) Kılavuz ile Aday Bilgi Formunun edinilmesi

  Sınava katılmak isteyen adaylar, 2014-ALES İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler.

  Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

  b) Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi

  Başvurular aşağıda belirtildiği şekilde yapılacaktır:

  Son iki yıl içinde ÖSYM' nin yapmış olduğu her hangi bir sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan adaylar, 2014-ALES İlkbahar Dönemi başvurularını isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak yapabilirler (Son iki yıl içinde yapılan ALES sınavlarına başvuru merkezi aracılığıyla değil internet üzerinden bireysel olarak başvuran adaylar, 2014-ALES İlkbahar Dönemi başvurularını tekrar internet üzerinden bireysel olarak yapamazlar. Bu adayların başvurularını başvuru merkezinden yaparak başvurudaki fotoğraflarını yenilemeleri gerekmektedir.)..

  c) Başvurma için randevu alınması

  Başvurusunu başvuru merkezinde yapacak adayların, başvuru merkezinden sınava başvurma süresi içerisinde, randevu almaları gerekir. Randevunun, başvurunun yapılacağı Başvuru Merkezinden alınması zorunludur. Randevu, adayın bir yakını tarafından da alınabilir.

  d) Sınav ücretinin yatırılması

  Bütün adaylar 50,00 TL olan sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatıracaklardır. Adayların, sınav ücretini yatırmaları için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidip; sınavın adı, T.C. Kimlik Numarası ile ad ve soyadı bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır. Uyruğu T.C. olmayan adaylar ÖSYM'nin internet sayfasındaki "Y.U. Numarası Edin" başlıklı alandan aldıkları numarayı T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır. Adaylar, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı unutmamalıdırlar.

  set-ales-kurs

  e) Aday Bilgi Formunun Doldurulması

  Aday Bilgi Formundaki bilgi alanlarının doldurulmasına ilişkin açıklamalar aşağıda sırasıyla verilmiştir. Bu açıklamalar dikkatle okunduktan sonra yazma işlemine geçilmelidir. Yapılacak yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Formun doldurulması, başvuru işleminin kolay ve yanlışsız yapılmasına yardımcı olacağı için bu forma yazılan yazının okunaklı olması gereklidir. Form dolma kalem veya tükenmez kalemle doldurulacaktır.

  Formdaki kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, adayın nüfus cüzdanında yer alan bilgiler değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan büyük harflerle yazılacaktır.

  Başvuru İşleminin Tamamlanması

 3. Sumame
  Tombik Ammo
  ales başvuruları lisans ve kayıt başvursu işlemi kaydı başlamıştır

+ Yorum Gönder