+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namazla ilgili Yazılar Kategorisinden NAMAZ Mü’minin Allah(cc), dünya ve nefsi karşındaki duruşunun ifadesidir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mumsema
  Administrator
  Reklam

  NAMAZ Mü’minin Allah(cc), dünya ve nefsi karşındaki duruşunun ifadesidir

  Reklam

  NAMAZ Mü’minin Allah(cc), dünya ve nefsi karşındaki duruşunun ifadesidir Mumsema NAMAZ
  Mü’minin Allah(c.c), dünya ve nefsi karşındaki duruşunun ifadesidir namaz. Kişiye biçim veren, insanın yenilenmesini ve gelişmesini sağlayan ibadettir namaz. Rahat olduğumuz zamanlarda sınır aşmamızı engeller, sıkıntılı olduğumuz zamanlarda sınırdan ötelere savrulmamızı engeller.
  Her gün, her hafta, her ay, her yıl yani bir ömür Tek ve Benzersiz olan Rabbimizin(c.c) huzurunda olmak. Güneşin çevresinde dönen dünyamız misali Mevlanın şahsına en yakın olduğumuz secdelerimiz bizi yörüngemizde tutar ve O’nun sıcaklığı bizi besler, bize hayat verir. Dünyanın çevresinde dönen Ay’ın göktaşlarını kendisine çekerek bizi koruduğu gibi Yaratıcımızın sebepleri bizi kaza ve belalardan korur. Ve namaz bütünüyle Allah(c.c) karşısında farkındalığımızı zirvede tutar. Saygı, sevgi, korku ve hepsinin ideal birleşimi haşyet olarak her an Rabbinin varlığı aklında olan insanlar inşa eder namaz.
  Namaz dünyanın tüm hallerinin merhemidir. Tüm iyi, kötü ya da sınıflandıramadığımız olaylar namazın süzgecinden geçer. Hem zaten Allah(c.c) namazda kulu ile konuştuğunu söylemiyormu. Kulun günde beş vakit görevi Rabiyle dünyayı yorumlamak. Olayları O’nun yardımıyla anlamak ve geleceğe karşı kendini hazırlamak. İnsan kendi sınırlı sıfatlarıyla herşeyi bilemez. Ama her akıllı meslek sahibi gibi nerye danışacağını iyi bilmeli. İşte namazın ne olduğunun farkında olan insan acizliğinin farkında olan ve en büyük yol göstericiyi bilerek acizliğinin ilacını bulmuş olan insandır.
  Ve namaz insanın nefsine karşı duruşudur. Nefsin her türlü azgınlığının, taşkınlığının ve insanın nefsiyle girdiği savaşın son durağıdır namaz. Zaman içinde bizi sıkıştıran nefsimiz, eğer farkındaysak namazın bizim Miracımız olduğundan ve farkındaysak secdemizin dünyada iken Rabbimize en yakın anımız olduğundan, namazda indirir yelkenlerini. Günün o anında susar. Sonra yine avazı çıktığı kadar bağıracaktır belki, bizi tekrar sınırı aşmaya zorlayacaktır, ama kul farkındaysa namazın nefsini terbiye ettiğinden nefsin yapacak birşeyi kalmamış demektir; en azından kılınan namazlar boyunca.
  Namaz dinin direğidir. Ben namaz konusunda sadece belli noktalara kendimce değindim. Namaz müslüman için hayat demek, yaşam demek. Allah(c.c) alimlerimizden razı olsun, onlar yüzyıllardır bize namazı anlatıyorlar. Bu kadar çok anlatılan namaza karşı laubali olmayalım. Yaşlılığı, emekliliği, iş yükümüzün azalmasını, sınavlarımızın bitmesini, ne başörtülüler var neler yapıyorlar dediklerimizin göründükleri gibi olmalarını ya da ne hacılar, hafızlar, imamlar var neler yapıyorlar dediklerimizin sıfatlarına uygun davranmalarını beklemeyelim. Zaten bize sorulacak olan soru direk olarak “Namazını kıldın mı?”. ABC şahsı ya da XYZ şahsı ne yapıyordu ya da sınavlar yoğun muydu, emekliliğe kaç gün vardı gibi sorular yok o sorunun içinde.
  Allaha(c.c) emanet olun…

 2. MECİDİE
  Kıdemli Üye

  Cevap: NAMAZ Mü’minin Allah(cc), dünya ve nefsi karşındaki duruşunun ifadesidir


  Reklam


  yaqşarken karşımıza çıkan dünya eğlencelerini bir kenara itip namaza vakit ayırmak Allah demek dua okumak tesbih çekmek b ir duruş değilde nedir hemde kötülüklere nefise karşı kazanılan bir savaştır

+ Yorum Gönder