+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Namazlar ve Namazla ilgili Yazılar Kategorisinden Kuranda namaz kaç vakit geçmektedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Reklam

  Cevap: Kuranda namaz kaç vakit geçmektedir

  Reklam  Cevap: Kuranda namaz kaç vakit geçmektedir isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Kuranda namaz kaç vakit geçmektedir
  Alın size şu Mevlananın Mesnevi kitabı.İsteyen google 'a yazsın bulur zaten.
  “Hüzünleri giderir, bir şifadır kalplere, ledunni mana verir müteşabih ayetlere,
  KURAN-I KERİM GİBİ kimini hidayete kimini hakettiği delalete sevkeder.
  Rasulullah ayhisselatü vessellem'in sözlerini yerip
  Mevlana'nın nesnevisini yükseltmek hele Kur'an-ı Kerimle
  eş tutmak cehaletin dik alasıdır.


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Kuranda namaz kaç vakit geçmektedir


  Reklam


  Kuran-ı kerimde Namaz

  Belirli şartları taşıyan Müslümanlara günde beş vakit namazın farziyeti Kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Beş vakit namazın eda edileceği vakitlere ve ne şekilde eda edileceğineKur'an-ı Kerim'in bir kısım ayetlerinde mücmel olarak işaret olunmuş, bu işaretler Rasalül1ah (s.a.)'in kavli ve fiili sünnetiyle açıklık kazanmıştır. Bilindiği üzere Kur ' an-ı Kerim ' deki mücmel emir ve hükümleri açıklama yetkisi, Onu insanlara tebliğle görevli olan Peygamber (s.a.) Efendimize aittir. O namazı bizzat kılarak ve Müslümanlara imam olup kıldırarak nasıl kılınacağını öğrettiği gibi bunların vakitlerini de göstermiştir. Gerek kılınış şekli, gerek vakitleri ile ilgili bu uygulama ameli tevatür o1arak, günümüze kadar devam etmiştir.
  Kur'an-ı Kerim' de beş vakit namaza mücmel olarak işaret eden ayetlerden Taha Süresinin 130 uncu ayetinde:
  "...Güneşin doğmasından önce de, batmasın dan önce de Rabbını övgü ile tesbih et. Gecenin bazı saatlerinde ve gündüzün etrafında (iki ucunda) da tesbih et ki, rızaya ulaşasın." buyurulmuş; güneşin doğmasından ve batmasından önce , gece saatlerinde ve gündüzün iki ucunda olmak üzere beş ayrı vakitte Cenab-ı hakk' ı tesbih yani namaz kılmak emredilmiştir.

  Bakara Süresinin 238 inci "namazlara ve ayrıca orta namaza devam edin" mealindeki Ayet-i kerimede "namazlar" anlamındaki "salâvat" kelimesi çoğuldur. Arapça da çoğul üçten başlar. "İki'' ye tesniye denir ve ''iki namaz'' sözü "salateyn'' şeklinde söylenir. Demek oluyor ki, ayetteki ''salavat'' sözünden en az üç namaz anlaşılır. Ayrıca bir de "orta namaz" var. Çünkü matuf, matuf aleyhten (üzerine atıf yapılandan) ayrıdır. Bu sebeple "orta namaz", "namazlar'' ifadesine dahil olmadığı gibi, her iki yanında eşit sayı bulunmadığı için, üç namazın arasında yer alacak bir namaza ''orta namaz'' denilmesi de mümkün değildir. O halde, ayetteki "salavat" kelimesi, en az dört namazı ifade eder. Orta namaz buna eklendiğinde beş vakit namaz ortaya çıkar. Orta namazın ikindi namazı olduğu bazı hadislerde açıklanmıştır.

  Hüd süresinin 114'üncü ayetinde ise, "Gündüzün iki ucunda ve gecenin (gündüze) yakın saatlerinde namaz kıl..." buyurulmaktadır.
  .
  Ayet-i celilede ''gündüze yakın saatler" anlamındaki "zülef" kelimesi, "zülfe" nin çoğuludur. Yukarıda belirtildiği üzere en az üç adedi ifade eder. demek oluyor ki, bu ayete göre gecenin gündüze yakın saatlerinde, (akşam, yatsı ve sabah namazı olmak üzere) en az üç namaz var. Ayrıca gündüzün iki ucunda da iki vakit var. Böylece bu ayet-i kerimeden de namazın beş vakit olduğu anlaşılmaktadır.

  Bunlardan başka Nisa, 4/103. Hud, 11/114; İsra, 17/78; Rum, 30/17-18; Nur, 24/36; Kaf, 50/39-40; Dehr (İns8n) , 76/25-26 ayet.-i kerimelerinde de beş vakit namaza veya vakitlerine mücmel o1arak işaret eden ifadeler bulunmaktadır. Bu mücmel ifade ve işaretler, Rasulüllah ( s.8. ) , in söz ve uygulamalar ile açıklanmış, onun açıkladığı ve uyguladığı şekilde bütün Müslümanlar tarafından ameli uygulama olarak günümüze kadar devam ettirilmiştir. Asr-ı Saadetten beri her asırda Müslümanlar beş vakit namaz kılmış hiç kimse bunun aksini söylememiştir. Bu itibarla "Kur'an' da beş vakit namazın bulunmadığı iddiasının ilmi hiç bir değeri yoktur.

  Din işleri yüksek kurulu


 3. Misafir
  "Peygamber efendimiz bize namazın beş vakit olduğunu bildirdi. Yüzlerce hadisi şerif var. Bir şeyi Kur'anda aramak yanlış olur." Bu cümle size ait. tabi kuranda aramak neden yanlış söyleyeyim. Çünkü kuran tartışmasız doğruları söyleyen bir kitaptır oysa halk arasında ikilik yaratmak ve bölmek için kurana bakma hadis kitaplarına bak yani yalanın riyanın serbest olduğu uydurma pek çok hadisin olduğu bu meydan tamda bizi bölmek isteyenlerin mekanıdır. hadislerin hiç birine güvenemezsiniz çünkü bununla ilgili bir hüküm yok zira kuranda hiç bir hadis ve ya peygamber sözü geçmez. hadislere inanmayalım demiyorum ama kuranda mutlaka açık herkesin kabul edebileceği deliller olmalı.
  Benim namaz vakitlerinde anladığım şudur ki Namaz vakitleri güneşe göre belirlendiği için güneş doğarken ve batarken namaz kılmak insanların zamanla güneşe tapmasına sebep olabilir. bu sakıncalı durum olmasın diye belli zamanlarda yani güneş doğarken(sabah namazından sonra) ve batarken(akşam namazından önce) yakın kılınmaz. gecede yatıp uyumamız içindir. doğal olarak namaz vakitler ortaya çıkıyor.
  Kısaca şöyle özetlemek istiyorum. namaz vakti başlangıç ve bitiş vakti olan iki zaman dilimi arasında olmalıdır. yani sabah namazı günün ilk ışıklarıyla başlar ve gün doğduğunda biter. görüldüğü üzere iki vakit arası bir namaz vardır o da sabah namazı. akşam namazında da iki vakit arası tek namazdır nedir o da güneşin batmasından itibaren günün iyice kararması yani yatsı vaktine kadar olan namazdır. siz tabi bu arada istediğiniz kadar namaz kılın ama bu namaz tek namazdır ve akşam namazıdır. birde bu iki namazın ortasında olan öğle namazıdır ki bunun da tarifi güneşin tepeden batmaya doğru döndüğü andır ama bunun da bitiş saati ikindi vaktidir yani ikindi vakti namaz kılma değil öğle namazın bırakma vaktidir. zira ikindi vaktinden sonra kılınan namaz güneşin batışına kılınan bir namaz olur ki çok sakıncalar içerir. burada 5 vakit ismi tabi ki geçiyor ama bu vakitler 3 namazın başlangıç ve bitiş vakitleridir. asıl olan 3 vakit namaz vardır bu kanıya da tamamen mantık çerçevesinden yaklaşarak bulmak mümkündür. zira dinimiz akıl ve mantık kuralları içerisinde biz anlayalım ve uygulayalım diye gönderilmiş bir dindir. İslam dini hayatımızı kolaylaştırmak ve rahat bir yaşam için kurallar koymuştur.

 4. Misafir
  Hud suresi 114. Ayeti Kerime kuranda namaz kaç vakittir? sorusuna net bir cevap vermektedir. Ayeti kerimede geçen gecenin zülüfleri akşam ve sabah namazlarına işaret etmektedir. Burada şunu hatırlamakta fayda var sabah namazı gündüz namazı değildir. Vakti güneş doğunca çıkar. Ayeti kerime bunu gayet şık ve edebi bir benzetmeyle (Gecenin zülüfleri olarak) bize bildirmektedir. Gercekten de derin ve uzun bir uykudan uyanan o anda dışarı bakarak vaktin sabah yada akşam namazı vaktimi olduğunu beklemedikçe anlayamaz. Bu durumda Ayeti kerimede geçen gündüzün taraflarında anlatılan öğle ve ikindi namazlarıdır.Son olarak namaz vakitleri tek sayıdadır (Bakara suresi 238.Ayeti kerimede orta namaz ve öneminden bahsedilmektedir ve orta ancak 1 hariç tek sayılarda mümkündür). Bu son namaz ise zülüflerinde bile namaz kılınan gece vakti namazı yani yatsı namazıdır.

 5. Misafir
  Algınız zayıftır. Oradaki ayette sabah namazı tekrarlanmamıştır. Aksine akşam namazını hangi zaman diliminde kılınacağı ayrıntılanmıştır. İki ayet de aynı anlam taşır. Sadece örneklendirilmiştir. Yüce Allah her ayetini bizlere bu şekilde örnek vermiştir ; o ayetleri toplamak ya da çıkarmak hadsizlik olurdu. Saygılar.

 6. Misafir
  Hud 114 ü yanlış çevirmişsin. O ayetin başı sadece sabah ve akşam namazından bahseder ve sonraki bölümde sabah ve akşam vaktinin açıklamasını yapar.gündüzün iki ucu geceye yakın zamanlar ne gündüzdür ne gece. Yani sabah ve akşamdır

 7. Misafir
  hocam arabistanda neden uç vakit diye bilinir kurandaki ayette su anda hangi ayet tam emin degilim su sekilde gecmektedir sabah ve aksam ve bu ikisinin arasinda Allahi bolca tesbih et diye arabistanda bu ayetle sabah aksam ve bu ikisinin arasi tam öğle vaktidir diyerek yorumlarlar

 8. Misafir
  Allah kuranı peygambere indirmiştir ve tebliğ etmiştir onun dışında muhammed peygamber ne kendi sözlerini hadis kitap haline getirmemiştir bundan ötesi zaten zan olur.Hadisi dini kaynak olarak şahsım olarak değerlendirmem fakat yararlarınrım kurandaki mesajı nasıl yorumlamış diye din kaynağı olarak algılamam


  ''Onlara, 'ALLAH'ın indirdiğine uyun,' dense, 'Hayır, biz atalarımızın izlediği yolu izleriz,' derler. Peki, ataları bir şey düşünemiyen ve doğru yolu bulamıyan kimseler olsalar da mı?!(Bakara 170)

  '' Onlar ki sözü (kavl) dinlerler ve en güzeline uyarlar. Onlar, ALLAH'ın yol gösterdiği kimselerdir. Onlar akıl sahipleridir''(Zümer 18)

  ''Yeryüzündekilerin çoğuna uyarsan seni ALLAH'ın yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyuyorlar ve onlar sadece tahminde bulunup saçmalıyorlar.'' (En'am 116)
  ''Derler ki, “Rabbimiz, sadatlarımıza/şeyhlerimize ve büyüklerimize uyduk; onlar da bizi yoldan saptırdılar.Rabbimiz, onlara iki kat ceza ver, onları büyük bir lanetle lanetle.”(Ahzab 67-68)
  ''Ve Allah size, denetçileri ve peygamberleri rabler (efendiler) edinmenizi de emretmez. Siz müslüman olduktan sonra, size hiç inkârı emreder mi?''(Ali İmran 80)
  ''Hakkında bilgi sahibi olmadığın hiçbir şeyin taraftarı olma.''(İsra 36)
  ''De ki: “Dinimi yalnız ALLAH’a has kılarak O’na ibadet ediyorum.”(Sad 14)

 9. Misafir
  hadislerde 11 namaz var deniyor(nafile namazla birlikte).bunlar hangi namazlar?

 10. arifselim
  Yönetici
  Hadisi şerifi biraz ayrıntılı yazarsan bizde ona göre bir cevap verebilelim kardeşim.

 11. Misafir
  Hocam gündüzün ve gecenin aralığında kılın diyor 6 ay gece 6 ay gündüz olan yerler var 23 saat oruç tutan yerler var buralarda ne ye göre kılınacak

 12. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Reklam


  6 ay gece 6 ay gündüz olan yerler var 23 saat oruç tutan yerler var
  Dünyanın genelinde zaman mefuhumu aynıdır.
  Kutuplarda yaşayanlar kendilerine en yakın ülkeyi örnek alıp ibadet ederler.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
kuranda namaz vakitleri,  kuranda namaz,  kuranda namaz kaç vakit,  kuranda namaz kaç vakittir,  namaz kaç vakittir,  namaz vakitleri ile ilgili ayetler,  kuranda namaz ayetleri