+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namazla ilgili Kıssalar-Öyküler Kategorisinden Hapisteyken, camide namaz kılıyordu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bir garip yolcu
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hapisteyken, camide namaz kılıyordu

  Reklam

  Hapisteyken, camide namaz kılıyordu Mumsema
  Bediüzzaman, iman ve Kur’ân’a yaptığı hizmet sebebiyle Denizli hapsinde yatıyordu.
  Bediüzzaman, iman ve Kur’ân’a yaptığı hizmet sebebiyle Denizli hapsinde yatıyordu. Halk onu birkaç kez çeşitli camilerde sabah namazında görmüştü. Savcı camide görüldüğünü işitince hapishane müdürüne hiddetle:
  – Bediüzzaman’ı sabah namazında dışarıya, camiye çıkarmışsınız, dedi.
  Hemen bir araştırma yapıldı. Hapishaneden dışarıya kesinlikle çıkmadığı anlaşıldı.
  Benzer bir olay, Eskişehir Hapishanesi’ndeyken de yaşanmıştı. Bir cuma günü, hapishane müdürü, kâtip ile otururken bir ses duymuştu:
  – Müdür Bey! Müdür Bey!
  Müdür sesin geldiği yöne baktığında Bediüzzaman ona yüksek bir sesle:
  – Benim mutlaka bugün Ak Cami’de cuma namazında bulunmam lâzım, dedi.
  Hapis şartlarında böyle bir isteğe şaşıran Müdür Bey:
  – Peki Efendi Hazretleri, diye cevap verdi.
  Kendi kendine, “Herhalde Hoca Efendi kendisinin hapiste olduğunu ve dışarıya çıkamayacağını bilemiyor” diye söylendi ve odasına çekildi.
  Öğle vakti, Bediüzzaman’ın gönlünü alayım, Ak Cami’ye gidemeyeceğini izah edeyim düşüncesiyle Üstadın koğuşuna gitti. Koğuş penceresinden bakınca Bediüzzaman’ı içeride göremedi. Hemen jandarmaya sor-du. Jandarma da şaşırmıştı:
  – İçerideydi, üstelik kapı da kilitliydi, cevabını verdi.
  Bunun üzerine müdür derhal camiye gitti. Bediüzza-man’ın birinci safta, sağ tarafta namaz kıldığını gördü. İnanamadı. Namazın sonlarında Bediüzzaman’ı yerinde göremeyince şaşkınlığı iyice artmıştı. Hemen hapishaneye döndü. Hücresinde Hazret-i Üstadın “Allahü Ekber” diyerek secdeye kapandığını görünce hayretler içinde kaldı.

  KAYNAK : Namazı yaşayanlar - Said Demirtaş

 2. arbekbey
  Devamlı Üye

  --->: Hapisteyken, camide namaz kılıyordu


  Reklam


  Evliyanın kerameti haktır.Allah razı olsun.

 3. BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa
  Keramet haktır diyerek, her türlü hikayeyi keramet addetmek o zata da hakarettir, dine de hakarettir...

  Keramet haktır; ancak keramet nedir? Keramet Allah'ın bir lütfu ve ikramı mıdır sevdiği kuluna; yoksa evliya denenler istedikleri zaman keramet gösterebilirler mi? İstedikleri zaman keramet gösterebildiklerini iddia edenler, onların Peygamberlerden daha yüksek mevkide olduklarını da iddia etmeleri gerekir. Zira; Peygamberler(Allah'ın selamı üzerlerine olsun) dahi, kendi istekleri ile mucize gösterememişlerdir...

  Gerçek evliyalar arasında keramet mevzusu o kadar hassas bir mevzudur ki, bir evliyanın kerametini dile getirmesi, (afedersiniz)kadının bezi ile sokakta dolaşmasından beterdir denilir.

  Bu tür hassas konuları ayağa düşürmenin anlamı yok; dikkatli olalım kardeşlerim...

  vesselam...

 4. arbekbey
  Devamlı Üye
  Bilal kardeş elbette ki Allah(cc) izin vermedikçe hiç bir şey olmaz bunda mutabıkız,ama salih insanlarda vuku bulan bazı harikulade olayları da tamamen inkar edebilirmiyiz?Allah(cc)'ın düşmanı şeytan mekan değiştirebiliyorsa bir Allah dostu niye yapamasın?

 5. BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa
  Bilal kardeş elbette ki Allah(cc) izin vermedikçe hiç bir şey olmaz bunda mutabıkız,ama salih insanlarda vuku bulan bazı harikulade olayları da tamamen inkar edebilirmiyiz?
  İnkar değil kardeşim; yanlış anlamanızı istemem.

  Birincisi; bu türlü şeylerin dile düşmesi; hatta daha ağır bir ifadeyle ayağa düşmesi, çok çirkin bir iştir. Hiçbir yararı olmadığı gibi, yerine göre dinin dibine konmuş bir dinamit görevi üstlenebilir...


  Allah(cc)'ın düşmanı şeytan mekan değiştirebiliyorsa bir Allah dostu niye yapamasın?
  İkincisi; Allah(cc) iblise kıyamete dek mühlet vermiştir ve iblis ile insan farklı kategorilerde değerlendirilebilecek varlıklardır. Alemleri farklıdır bir kere. Gözle dahi görülmedikleri için, varlıkları ve hangi zamanda nerde olabilecekleri hususunda bir yorum pek yapılamaz. Ancak insan böyle değildir. Allah'ın bir sünneti vardır; Sünnetullah dediğimiz... Allah herşeye kadirdir; ancak Allah'ın Sünnet'inde hiçbir değişiklik göremezsin. Yani; Allah güneşi batıdan doğurmaya da muktedirdir; ancak bu Sünnetullah'a aykırıdır. Bu tür anlatılan hikayeler de Sünnetullah'a aykırıdır kardeşim. Anlatmak istediğim sadece buydu...

  Dilediğiniz gibi inanmaya ve hatta bu inancınızda taviz vermemeye devam edebilirsiniz kardeşim; burası beni ilgilendirmiyor. Bana düşen, sadece uyarmaktı... Rabbimden amacıma ulaşmada başarı diliyorum...

  Allah'a emanetsiniz...

  vesselam...

 6. yüzbin
  Devamlı Üye
  şeyh uçmaz müritler uçurur gibi bir durum olmuş

+ Yorum Gönder