+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namazın Sevabı Kategorisinden Sabah Ve Yatsı Namazlarında Cemaatte Bulunmayı Teşvik Eden Hadisler (4 hadis) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mumsema
  Administrator
  Reklam

  Sabah Ve Yatsı Namazlarında Cemaatte Bulunmayı Teşvik Eden Hadisler (4 hadis)

  Reklam

  Sabah Ve Yatsı Namazlarında Cemaatte Bulunmayı Teşvik Eden Hadisler (4 hadis) Mumsema SABAH VE YATSI NAMAZLARINDA CEMAATTE BULUNMAYI TEŞVİK EDEN HADİSLER


  1073. Osman İbni Affân radıyallahu anh şöyle dedi:
  – Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i:
  “Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir”.

  Müslim, Mesâcid 260


  Tirmizî’nin Sünen’deki rivayeti şöyledir:
  Osman İbni Affân radıyallahu anh ‘den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  “Yatsı namazında cemaatte bulunan kimseye, gecenin yarısına kadar namaz kılmış gibi sevap vardır. Yatsı ve sabah namazlarında cemaatte bulunan kimseye ise, bütün gece namaz kılmış gibi sevap vardır. ”

  Tirmizî, Salât 165. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 47  1074. Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  “İnsanlar yatsı namazı ile sabah namazındaki fazilet ve sevabı bilselerdi, emekleyerek bile olsa mutlaka camiye, cemaate gelirlerdi. ”

  Buhârî, Ezân 9, 32; Müslim, Salât 129. Ayrıca bk. Tirmizî, Mevâkît 52; Nesâî, Mevâkît 22, Ezân 31  1075. Ebû Hüreyre radıyallahu anh ‘den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  “Münafıklara sabah ve yatsı namazından daha ağır gelen hiçbir namaz yoktur. İnsanlar bu iki namazda ne kadar çok ecir ve sevap olduğunu bilselerdi, emekleyerek de olsa cemaate gelirlerdi. ”

  Buhârî, Mevâkît 20, Ezân 34; Müslim, Mesâcid 252. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 47; Nesâî, İmâmet 45; İbni Mâce, Mesâcid 18


 2. Sümeyye_
  Hayat, iman ve cihaddır

  --->: Sabah Ve Yatsi Namazlarinda Cemaatte Bulunmayi TeŞvİk Eden Hadİsler


  Reklam


  Münafıklara sabah ve yatsı namazından daha ağır gelen hiçbir namaz yoktur. İnsanlar bu iki namazda ne kadar çok ecir ve sevap olduğunu bilselerdi, emekleyerek de olsa cemaate gelirlerdi. ”

  Allah cc razı olsun...


 3. batu123
  Üye
  Allah (c.c) hepimizin yardımcısı olsun!!

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Yatsı ve sabah namazını cemaatle kılmak hakkında hadis

  1708. [3:201, Hadîs No: 3144]
  Büreyde'den (r.a.) rivayetle:
  Karanlık gecelerde camilere gelenleri Kıyamet gününde tam bir nur ile müjdele

 5. mihmandar
  Üye
  Allah razı olsun peki bayanların cami cemaatine katılmalarında bir mahsur varmı

 6. Misafir
  Bayanların evlerinde kılmaları daha faziletlidir

+ Yorum Gönder