+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Namazlar ve Namazda Kalp Huzuru (Huşu') Kategorisinden Namazda Üç Mertebe Vardir. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  mumsema
  Administrator
  Reklam

  Namazda Üç Mertebe Vardir.

  Reklam

  Namazda Üç Mertebe Vardir. Mumsema Namazda Üç Mertebe Vardır


  1. Mükellefiyet olarak eda edilen namaz: Ülfet alaşımlı ve sadece Cenâb-ı Hakk’ın emrini yerine getirmiş olmakla sınırlı kılınan namazlar bu mertebeye dahildir. Hiç namaz kılmamaya göre elbette ki bu da bir mertebedir. Ancak, böyle namaz sahipleri, namazı terketme mes’uliyetinden kurtulsa da namazdan elde edilebilecek feyizlere tam mazhar olamazlar.

  2. Kötülüklerden koruyan namaz: Namaz insanları fuhşiyattan ve dinin çirkin gördüğü bütün kötülüklerden korur. Evet, Cenâb-ı Hakk, namaza böyle bir husûsiyet vermiştir. Ne var ki, namazdan bu ölçüde istifade edebilmek, gerçek namaz ruhunu yakalamakla mümkün olur. Şuurlu eda edilmiş her namaz, sahibini, koruyucu bir atmosfer gibi kuşatır ve münkeratın yol bulup ona ulaşmasına mani olur. Efendimiz (sav) namazdaki bu hususiyeti, kapısının önünden geçen nehirde, her gün beş defa yıkanan insanın kirlerden temizlenmesi teşbihiyle de anlatır. Zaten namazdaki bu husûsiyettir ki, sel sel olup üzerimize gelen münkerattan bizleri koruyup muhafaza etmektedir. Aksi halde bu kadar çirkinliğe ruhumuzun direnç göstermesi nasıl mümkün olurdu ki!..

  3. Mi’rac buudlu namaz: Her dakikası seneler kazandırabilecek çapta kılınan namaz Mi’rac televvünlü namazdır. Böyle bir namazı yakalamak çok zordur ve ancak seçkin ruhlara mahsustur; ama yine de mümkündür. Madem mümkündür, herkes gayret etmeli ve hiç olmazsa hayatının belli dönemlerinde böyle bir namazı yakalamaya çalışmalıdır.
  Burada şu hatırlatmayı yapmakta da fayda var: Namaz herşeyden evvel bir mükellefiyettir; dolayısıyla da istenen seviye ve keyfiyette eda edilmese de, mutlaka kılınmalıdır. Seviyeli namaz kılamıyorum diye namazı terketmek, bir şuur emaresi değil, aksine şeytana maskara olmanın ifadesidir. Mü’minler bu oyuna gelmemelidirler.

  Diğer taraftan, namazın belli rükünleri, belli vakitleri vardır. Hiç kimsenin bunlarla keyfî tasarrufta bulunmaya hakkı ve selahiyeti yoktur. Kendisinde böyle bir hak görenler de kesinlikle sağdan gelen şeytana yenik düşmüş kişilerdir. Dedikleri de söyledikleri de, ilmin, bilginin değil bu yenilginin delili ve işâretidir.

 2. 2
  suara
  Devamlı Üye

  --->: Namazda Üç Mertebe Vardır


  Reklam


  Rabbim bizim namazlarimizida mi'rac buudlu namazlardan eylesin

 3. 3
  İnşirah
  Devamlı Üye
  Mi'rac buudlu namaz: Her dakikası seneler kazandırabilecek çapta kılınan namaz Mi'rac televvünlü namazdır. Böyle bir namazı yakalamak çok zordur ve ancak seçkin ruhlara mahsustur; ama yine de mümkündür. Madem mümkündür, herkes gayret etmeli ve hiç olmazsa hayatının belli dönemlerinde böyle bir namazı yakalamaya çalışmalıdır.


  inşALLAH
  Allah razı olsun elif07

 4. 4
  ibrahimemin
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun namazın ehemmiyetini birkere daha kavradım

 5. 5
  umutdamla
  Üye
  Namaz konusunda çok güzel açıklamalarınızı okudum.İnşallah bundan istifade ederiz.Allahın selamı üzerinize olsun.

 6. 6
  pırıltı
  Üye
  Mi'rac buudlu bir namaz nasip etsin Rabbimiz.
  Namazda kalbimizin küçük bir huşu duyması bile bizi derinden etkilerken Mi'racı yaşamak nasıldır çok merak ediyorum.
  Paylaşım için Allah razı olsun.

 7. 7
  menzil_guller
  Ya Hayy
  Rabbim RIzasına uygun ve kendisini yaklaştıracak şekilde namaz kılmayı nasip etsin inş.
  Allah razı olsun kardeşim

 8. 8
  oz_kul
  Üye
  allah razı olsun değerli paylaşım

 9. 9
  lamelif
  ~~SÜKUT LEHÇESİ~~
  ALLAH (c.c.) razı olsun bu güzel paylaşım için rabbim kıldıgımız namazları kabul eder inşallah

 10. 10
  seriNKatre
  Üye
  çok güzel allah razı olsun içimi titrettin kardeş

 11. 11
  Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Mi’rac buudlu namaz: Her dakikası seneler kazandırabilecek çapta kılınan namaz Mi’rac televvünlü namazdır. Böyle bir namazı yakalamak çok zordur ve ancak seçkin ruhlara mahsustur; ama yine de mümkündür. Madem mümkündür, herkes gayret etmeli ve hiç olmazsa hayatının belli dönemlerinde böyle bir namazı yakalamaya çalışmalıdır.


  Rabbim bizlerede böyle kılmayı nasip eylesin
  Allah c.c. razı olsun

 12. 12
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Reklam


  Rabbim bizim namazlarimizida mi'rac buudlu namazlardan eylesin
  Amin amin
  Allah c.c.razı olsun hocam

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu