+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Namazlar ve Namazda Kalp Huzuru (Huşu') Kategorisinden Örnek alınacak namaz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. the_nightmare
  Üye
  Reklam

  --->: Örnek alınacak namaz

  Reklam  --->: Örnek alınacak namaz isimli yazı www.Mumsema.com--->: Örnek alınacak namaz
  orda maksat edepli bi hal üzere namaz kılmak...birşeyler düşünmek değil...

 2. Muhsedam
  Üye

  --->: Örnek alınacak namaz


  Reklam


  Namaz Kılarken Düşünmemiz Gerekenler...
  Hazret-i Mevlana'nın Enfes Değerlendirmesi

  Gönül ustası Hazret-i Mevlânâ, insanı ilâhî huzura ulaştıran tekbir, kıyam, rükû, secde, selam ve dua gibi namaz rükünlerine oldukça düşündürücü mânâlar kazandırır.

  Namaza tekbirle girmek, “İlâhî, biz senin huzurunda kurban olduk” demektir. (Tekbir getirerek kurban kesildiği gibi, tekbirle namaza başlamak da ‘Allah’ım, canımız sana feda olsun’ anlamındadır.)

  Namazda kıyama durmak, Allah’ın huzurunda kıyametteki muhasebeyi hatırlatır. Kul, biraz sonra hakkıyla yerine getiremediği kulluğundan ve işlediği günahlardan dolayı, utancından ayakta durmaya dermanı kalmaz, rükû’a eğilir.

  Başı rükû’da iken “Hakk’ın suallerine cevap ver!” diye İlâhî ferman gelir. Kul, rükûdan başını mahcup olarak kaldırır. Ayakta duramaz, yüz üstü secdeye kapanır.

  Tekrar ona “Secdeden başını kaldır! Yapmış olduklarından haber ver!” diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde başını kaldırırsa da, tekrar yüzüstüne kapanır.

  O ağır yükün tesirinden dizleri üstüne çöker. Sağa selam verir; peygamberler ve melekler tarafına bakar, onlardan şefaat talep eder. Onlar derler: “Çare ve yardım günü geçti. Çare, ancak dünyada olabilirdi. Orada salih amellerde bulunmadınız, o günler gitti.”

  Sola selam verir; akraba ve yakınlarının tarafına bakar. Onlardan da bir fayda göremez.

  Herkesten ümidini kesince, dua için iki elini kaldırır. “Ya Rabbi, herkesten ümidimi kestim. Kuluna melce ancak Sensin. Senin rahmet ve mağfiretine sınır yoktur.

  SELAM VE DUA İLE...


 3. AmeS
  Devamlı Üye
  Ilginç bir namaz şekli

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12