+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz Vakti sabah namazı na uyanamasak en son nezaman kılabiliriz, ve nasıl niyet ederiz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz Vakti sabah namazı na uyanamasak en son nezaman kılabiliriz, ve nasıl niyet ederiz

  Reklam

 2. CizReLi
  Bilinmez ki Sıra Kimde

  --->: Namaz Vakti sabah namazı na uyanamasak en son nezaman kılabiliriz, ve nasıl niyet ederiz


  Reklam  Cevap: Sabah Namazının Müstehab Vakti:

  Erkekler için sabah namazında ortalığın biraz ağarmasını beklemek müstehabdır. Buna isfar denilir.
  Sabah namazını gecikirme süresinde ölçü şudur: Namaz kılarken abdest bozulduğu takdirde yeniden abdest alıp güneş doğmadan rahat bir şekilde namazı kılabilecek kadar vakit olmalıdır. Buna göre, sabah namazı, güneşin doğmasına 15 - 20 dakika kalıncaya kadar kılınmalıdır.
  Peygamber Efendimiz, "Sabahı ağartınız. Çünkü bunun sevabı daha büyüktür" buyurarak isfarı teşvik etmiştir.
  Vaktin ağarmasını beklemenin, başta cemaatın daha çok gelmesini ve daha çok kimsenin cemaata yetişmesini sağlamak bakımından faydası vardır. Ayrıca birçok sevab ve faziletlere kavuşmak da isfar sayesinde müyesser olur.
  Bir hadîs-i şerîf'te, "Sabah namazını kıldıktan sonra, güneş doğuncaya kadar namazgâhın üzerinde bekleyen (tesbih ve zikir ile meşgul olan) kimse, 4 esîri esaretten kurtarmış gibi sevab alır" buyrulmuştur.
  Gerek bu gibi faziletli amellere nâil olunması gerekse sabah namazına daha çok cemaatin gelmesinin te'min edilmesi bakımından sabah namazının geciktirilmesinde maslahat vardır.
  Sabah namazını isfar etmek, Hanefîde, -seferde, hazarda, yazın ve kışın, tek başına veya cemaatla- her hâl ü kârda müstehabdır.
  * Şâfiîler ise, sabah namazının erkenden, henüz ortalık karanlık iken kılınmasının daha faziletli olacağı kanaatindedirler. Namazı ortalık ağarmadan, karanlıkta kılmaya tağlis denir.
  Hanefîler tağlisi, sadece Müzdelife'de bulunan hacıların kıldıkları Kurban Bayramının ilk gününün sabah namazında müstehab görürler.  Mehmet Dikmen  Baran Kardeşimden alıntıdır

 3. imam
  Üye
  Sabah namazına uyanamayan, kalktığı vakit güneş çıkmışsa kaza olarak niyet edip hemen kılmalı.

+ Yorum Gönder