+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz sureleri namaz kılarken sureler neden arapça okunmalıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz sureleri namaz kılarken sureler neden arapça okunmalıdır

  Reklam
  Sual: namaz kılarken sureler neden arapça okunmalıdır farz olmasının dışında bi açıklama yapabilir misiniz. türkçe anlamlarıyla okunsa olmaz mı?
  şimdiden teşekkür ederim. ? 2. imamhatipli42
  Moderatör

  --->: namaz sureleri namaz kılarken sureler neden arapça okunmalıdır


  Reklam  Cevap: 35. Kur’an-ı Kerim’in değişik dillere çevrilmesi ve anlaşılır tefsirlerinin yapılmasına büyük ihtiyaç vardır. Fakat şu da unutulmamalıdır ki, hiçbir tercüme, aslının yerini tutamaz ve her bakımdan aslına tam bir uygunluk arz etmez. Çevirisine Kur’an denilemeyeceği ve o çevirinin Kur’an hükmünde olmadığı konusunda İslam bilginleri görüş birliği içerisindedir.
  Namazda kıraat, hem Kur’an’ın belirlemeleri hem de Hz. Peygamberin açıklama ve örnekleriyle kesin ve sabit bir farz olup, kendi özgün dilinde okunmasıyla yerine getirilebilecek bir rükündür. Herkesin konuştuğu veya dilediği dilde kıraat farzını yerine getirmesi halinde, bir çok kargaşanın, çekişmenin ve bölünmenin ortaya çıkacağı açıktır.
  Böyle bir uygulama, beraberliği zedeleyeceği, toplumsal bütünlüğü bozacağı, ibadetlerden beklenen asıl amacı ortadan kaldıracağı için de mahzurludur. Fakat namazın ihmal ve tehir edilemeyeceği dikkate alınarak, Kur’an’ın asli lafzını okuyamayanların, öğreninceye kadar tek başına namaz kılarken mealiyle kılması mümkündür.

  (T.C.
  BAŞBAKANLIK
  DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI)

 3. Ahmet
  Devamlı Üye
  namaz neden arapça kılınır
  Namaz kıraati ve duaları arapça ile yapılması 4 mezhebe göre farzdır.

 4. Misafir
  duaların arapça okunması gerektiği madem ki farz acaba hangi ayette yazıyor ?

 5. Misafir
  Kur,anın türkçe okunmasına engel hiçbir ayet bulamadım. İlk emir OKU .

 6. Misafir
  Peki sureler arapça okunurken niye türkçe niyet ediliyor? Biz namaz kılmayı peygamberimizden öğrendik. Peygamberimiz arapça bildiği için niyeti de arapça etmesi normal. Saabelerin de böyle davranması normal ama nasıl oldu da niyet kısmı kişinin bildiği dilde edilmeye başlandı? Yani peygamberimiz zamanında arapça bilmeyen saabeler vardı da onlara niyeti kendi dilinizde edebilirsiniz mi dendi?

 7. mum
  Administrator
  Namaz niyeti, dışta yani namazın dışında sayıldığı için herkes dilediği dilde niyet edebilir.
  Yoksa namaz dli arapçadır bunda ümmet alimleri arasında İTTİFAK vardır

 8. Misafir
  Doğru. Namazı anlamasak da olur. Önemli olan arapça okumak.
  Dil beyine itaat eder. Beyin ne düşünüyor, kalp ne hissediyorsa dil onu söyler. Yani kişinin Allaha kendi dilinde yakarıp ibadet etmesinden daha akılcı olan, ezbercilik burada. Bu durumda bütün ülkeler dillerini kaldırıp herkes arapça öğrenip konuşmalı.

 9. Misafir
  Aslında bunun sebebi Emevi zamanında yürütülen ırkçı politikalardır. Kur'an tüm cihana indirilmiştir fakat ne hikmetse sadece Arapça okunur...Namaz tüm cihana farz kılınmıştır fakat ne hikmetse sadece Arapça kılınır..Buram buram ırkçılık kokan bir durum..Hani kimsenin kimseye üstünlüğü yoktu?..Araplar ilk bunu unuttu..

 10. Selam2
  Devamlı Üye
  Evet haklısın madem ırkçılık yok sen bunu neden dert ediniyorsun? Yoksa ırkçı mısın? Irkçılık kokusu asıl senden geliyor.

+ Yorum Gönder