+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Şükür namazı nasıl kılınır detaylı bilgi verirseniz sevinirim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şükür namazı nasıl kılınır detaylı bilgi verirseniz sevinirim

  Reklam

 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: şükür namazı nasıl kılınır detaylı bilgi verirseniz sevinirim


  Reklam  Cevap: Şükür secdesine kapanmak ve şükür namazı kılmak. Bu sünnettir.

  Bir nimete kavuşan veya bir sıkıntıdan kurtulan Müslüman, Allah’a şükrünü ifa maksadıyla, “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için şükür namazı kılmaya” der, tekbir alır, ellerini bağlar ve iki rekât namaz kılar. Şükür maksadıyla secde de edebileceği gibi, her ikisini birden de yapabilir.
  Şükür maksadıyla yapılan başka ibadetler de vardır: Meselâ fakire sadaka vermek veya bir ihtiyaç merkezine tasadduk etmek, bir miktar para bağışlamak, birisine sıra dışı iyilik yapmak, birisini sevindirmek, nafile oruç tutmak, fakiri doyurmak, adak niyetiyle kurban kesip fakire fukaraya dağıtmak gibi.

 3. EvF
  Üye
  Paylaşım için Allah razı olsun.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Şükür Namazı

  Allâh Teâlâ'nın ihsân etmiş olduğu sayısız nimetlere şükretmek bütün insanların yerine getirmesi gereken bir borçtur. Şükür, verilen nimeti artırdığı gibi, şükürsüzlük de onun zevâline ve hatta sâhibinin şiddetli bir azâba mâruz kalmasına sebeb olur. Peygamber Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve selem- sevindiğinde veya sevindirici bir haber aldığı zaman Allâh'a şükretmek için secdeye kapanır ve namaz kılardı. Nitekim İslam'ın azılı düşmanı Ebû Cehil'in başının kesildiği kendisine müjdelendiği zaman iki rek'at şükür namazı kılmıştı (İbn-i Mâce, İkâmetü's-salât, 192) Enes bin Mâlik -radıyallâhu anh- de şöyle anlatmaktadır: "Nebiyy-i Ekrem -sallallâhu aleyhi ve selem-, bir ihtiyacının görüldüğü hususunda müjdelenmişti, bunun üzerine hemen secdeye kapandı." (İbn-i Mâce, İkâmetü's-salât, 192)

 5. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Paylaşım için Allah razı olsun hocam

 6. reyna89
  Es Rahmet Rüzgarı
  hangi dua veya sureler okunur mesela sabah veya öğle namazının 2 rekatlık sünneti gibi mi nasıl niyet edilir neler okunur?

 7. Fetva Meclisi
  Moderatör
  hangi dua veya sureler okunur mesela sabah veya öğle namazının 2 rekatlık sünneti gibi mi nasıl niyet edilir neler okunur?
  Şükür namazına ait özel süre yoktur aynen iki rekat namaz gibidir.
  Niyeti "Niyet ettim iki rekat namaz kılmaya" diye niyet edilir.

 8. reyna89
  Es Rahmet Rüzgarı
  iyi de ne okumak gerekir kılan arkadaşlar siz ne okuyorsunuz

 9. Fetva Meclisi
  Moderatör
  iyi de ne okumak gerekir kılan arkadaşlar siz ne okuyorsunuz
  Değerli Kardeşim. Bir nimete kavuşan veya bir sıkıntıdan kurtulan Müslüman, Allah’a şükrünü ifa maksadıyla, “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için şükür namazı kılmaya” der, tekbir alır, ellerini bağlar ve iki rekat namaz kılar. Şükür maksadıyla secde de edebileceği gibi, her ikisini birden de yapabilir.
  Kendisine nimet gelen veya bir dertten kurtulan kimsenin, Allahü teala için şükür secdesi yapması müstehaptır. Şükür secdesi, tilavet secdesi gibidir. Şükür secdesi yapacak olan, niyet edip, secdeye gidince, önce Elhamdülillah der. Sonra secde tesbihini okur. Sonra Allahü ekber der ve ayağa kalkar. Şükür namazı iki rekattır, sabah namazının sünneti veya farzı gibi kılınır.


  Şükür duası
  Allahümme ma esbaha bi min nimetin ev bi ehadin min halkıke, fe minke vahdeke la şerike leke, felekel hamdü ve lekeşşükür" duasını, gündüz okuyan o günün, akşam okuyan o gecenin şükrünü ifa etmiş olur.) [Akşam okurken esbaha yerine emsâ denir.]
  [Bu dua çok kıymetlidir, ezberleyip gündüz ve akşam okumayı ihmal etmemeli.]
  Şükür maksadıyla yapılan başka ibadetler de vardır: Mesela fakire sadaka vermek veya bir ihtiyaç merkezine tasadduk etmek, bir miktar para bağışlamak, birisine sıra dışı iyilik yapmak, birisini sevindirmek, nafile oruç tutmak, fakiri doyurmak, adak niyetiyle kurban kesip fakire fukaraya dağıtmak gibi. Selametle Kalın

 10. Misafir
  nasıl kılınıyor kaç rekat nasıl niyet ediyoruz???

 11. imam
  Üye
  Şükür namazı,
  nafile bir namazdır. Bu namaz bir felaketten, bir belâ ve musibetten kurtulunca, Allah'a olan şükrümüzü ifade etmek için kılınabilir. Peygamberimiz (asv)'in de bazı zamanlar bu şekilde namaz kıldığı bildirilmektedir.

  Peygamberimiz (asv) Allah'ın daveti üzerine Miraca yükseldi. Miracın ilk basamağı olan Kudüs'e, Mescid-i Aksâ'ya uğradı. Orada iki rekat şükür namazı kıldıktan sonra göklere yükseldi. Bedir Savaşı bütün dehşetiyle devam ediyordu. Yıllarca Peygamberimize ve Müslümanlara her türlü eziyeti ve işkenceyi yapan, İslam'ı yok etmek için her türlü yolu deneyen
  Ebu Cehil'in öldürüldüğü haberini alır almaz, Peygamberimiz (asv) hemen iki rekât şükür namazı kıldı.

  Hendek Savaşı günlerinde Müslümanlar çok büyük sıkıntılar yaşadı. 10 bin kişilik bir ordu ile Mekke müşrikleri İslâm'ı Medine'den silmek için yola çıkmışlardı. Savaşın en ateşli günleri idi. Cenâb-ı Hak bir fırtına çıkararak düşmanı büyük bir bozguna uğrattı ve müşrikler Medine'yi terk etmek zorunda kaldılar. Peygamberimiz (asv) bu haberi alır almaz hemen iki rekat şükür namazı kıldı. (İbni Kesir, el-Bidaye 4/130-132)

  Şükür namazı istendiği zaman kılınabilir. Bunun belli bir zamanı yoktur. İki rekat ve daha fazla da kılınabilir. Fakat kılma mecburiyeti yoktur. Çünkü nafile bir ibadettir.


 12. Misafir
  Ben gece tehcüte kakdığımda rabime binlerce şükür ederim veşükür namazı kılarım allah rızası için niyet etim şükür namazına

+ Yorum Gönder
şükür namazı nasıl kılınır,  şükür namazı,  şükür namazına nasıl niyet edilir,  şükür namazı nasıl niyet edilir,  sukur namazi nasil kilinir,  sükür namazi nasil kilinir,  sukur namazi