+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Zamanla İmam Nikahını tazelemek gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zamanla İmam Nikahını tazelemek gerekir mi?

  Reklam

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Zamanla İmam Nikahını tazelemek gerekir mi?


  Reklam  Cevap: Neden nikah tazelenir? İslamda nikah tazeleme

  Kardeşlerim,
  Dini nikah zamanla bayatlamaz, tazeleme işine hiç gerek yok.
  Nikah tazeleme/Yenileme işi, söz veya fiilleriyle islamdan çıkan ve yeniden iman edenler içindir.

 3. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Değerli kardeşimiz;

  Nikah tazeleme adeti, birkaç yönden doğru değildir:

  a- Bu adet esnasında yenileme ifadesi kullanılıyor. Halbuki nikah eskiyen bir şey değildir. Bir kimsenin nikahı ya vardır ya da yoktur. Varsa zaten yenilemesi gerekmez. Eğer yoksa şartlar mevcutsa kıyılır. Bununla beraber, bir kadın bir erkeğe, en fazla üç defa nikalanabilir. Buna göre, her hafta yapılan bu adet, bu yönden de doğru değildir.

  b- Bilindiği gibi nikah bir akiddir. Buna göre, tarafların kendilerinin veya vekillerinin orada bulunması gerekir. Oysa erkek orada bulunduğu halde, kadın veya onun vekili orada bulunmamakta ve kendisine bir şey sorulmamaktadır. Buna göre, tek taraflı kıyılan nikah sahih değildir.

  c- Nikah şartlarından biri de iki şahidin duymasıdır. Nikah tazeleme adetinde böyle bir şart da bulunmamaktadır. Burada herkes imamın söylediklerini tekrar etmekle meşgul olduğu için birbirlerinin sözlerini duymamaktadırlar.

  Bu yazdıklarımızdan da anlaşıldığı gibi böyle bir tatbikatın İslamiyet’le, nikahla hiçbir alakası olmayıp bid’attir.(Bkz: İslâm Akâidi, Seyda Muhammed Konyevî, s: 163,164)


+ Yorum Gönder