+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Kandil gecesi cünüp olmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kandil gecesi cünüp olmak

  Reklam
  Sual: s.a ben bir kandil aksami ailemle eve gec geldik ve babam hadi namaza dedi bende tabi aileme ben cunupum demeye utandigimdan banyo yapamadim Allaha cok dua ettim elektrikler kesilsin birsey olsun diye ama olmadi ve biz namaza durduk 1 saat namaz kildik ben bu sure boyunca icimden hep yalvardim Allahim beni affet bu halde oldugum icin dedim sizce buyukbir gunahmi isledim. ? 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Kandil gecesi cünüp olmak


  Reklam  Cevap: Yaş kaç peki?

 3. Katade
  Devamlı Üye
  cünüp olarak namaz kılmanın hükmü nedir
  Önce tevbe edin, istiğfar edin. O namazı da kaza edin.Müslümanlar nezdinde dînî delillerle bilinmektedir ki, küçük ve büyük hadesten tahâret (namaz kılmak için, abdestsiz ise abdest alması, cünüp ise, yıkanması) farzdır ve namazın geçerli (sahih) olması için bir şarttır.

  Buna göre bir kimse kasten veya unutarak abdestsiz olarak veya (cünüp ise) yıkanmadan namaz kılarsa, namazı bâtıldır (geçersizdir) ve namazını tekrar kılması gerekir. Ayrıca kasten abdestsiz olarak veya (cünüp ise) yıkanmadan kılmışsa, büyük bir günah işlemiş olur.


  İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

  "(Abdestsiz ise) abdestsiz olduğunu ve (cünüp ise) yıkanmadığını bildiği ve bu halde namaz kılmanın haram olduğunu halde namaz kılarsa, büyük bir günah işlemiş olur. Bize göre bu kimse, helal saymadıkça bu davranışıyla kâfir olmaz. Ebu Hanife ise şöyle demiştir: Alay ettiği için kâfir olur."

  Bu konudaki delilimiz; Abdestsiz veya cünüp olarak namaz kılmak, zinâ ve benzeri bir günaha benzeyen bir ma'siyettir (günahtır)." ("el-Mecmû'"; c: 2, s: 84. "Ravdatu't-Tâlibîn"; c: 10, s: 67)

  Hanefîlerin mezhebine göre şu kaynaklara bakabilirsiniz: "el-Bahru'r-Râik"; c: 1, s: 151, 302. c: 5, s: 132. "İbn-i Âbidîn Hâşiyesi"; c: 3, s: 719.

  Abdestsiz veya cünüp olarak namaz kılan kimsenin tevbe etmesi ve istiğfarda bulunması ve bir daha bu gibi bir davranışa dönmemeye azmetmesi gerekir. Ayrıca bu kimsenin, abdestsiz veya cünüp olarak kıldığı namazını tekrar kılması gerekir. Allah Teâlâ tevbe edenin tevbesini kabul eder.

  Bu kimsenin yeniden İslâm'a girmesi (îmânını yenilemesi) gerekmez.

 4. Misafir
  Sa ben kandil gecesi ruyamda cunup oldum ve gece banyo edemedim dolayisiyla kandil gunu cunup dolastim acil yardim

 5. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Kandil gecesi olsun veya olmasın bu yaptığın haramdır. Bir namaz vakti geçmeden cünüplükten yıkanmalısın. Bunun başka bir izahı yoktur. Tövbe et ve tekrar etme.

 6. Misafir
  Kandil günü gusül abdesti alınılabilir mi yani kandil gününe cünüp giren bir kişi kandil gecesi bitmeden abdest alabilir mi? kalbi ve yürekten ve uygulayarak

 7. arifselim
  Yönetici
  Elbette kandil gecesi veya günü olsun farketmez kişi ne zaman cünüp olursa mutlaka yıkanmalıdır. Tam aksine cünüp olarak bir vakit farz namazı kaçırması haramdır.

+ Yorum Gönder
miraç kandilinde cünüp olmak