+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırında kurumuş leke görmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırında kurumuş leke görmek

  Reklam
  Sual: Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırımda kurumuş leke gördüm.Dışkı lekesiydi ama kurumuştu.Hemen hemen el ayası kadar büyüklükteydi.Namazımı tekrar mı kılmalıyım ?

  2-Mesela iç çamaşırımın ön kısmında idrar lekesi oluyor.Sıvı olarak.Arka kısmında ise kurumuş dışkı lekesi oluyor.Ben bunların toplamını mı esas alacagım onu anlatabilir misiniz ? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırında kurumuş leke görmek


  Reklam  Cevap: Namaza mani olan necasetin ölçüsü nedir?


  Namaz kılarken elbiselerin temiz olması takvaya en uygun olanıdır. Ancak yemek sıçraması veya necis olmayan bir şeyin elbiseye değmesi namaza mani değildir. Bu elbise ile namaz kılınabilir. Vesveseye düşmeye gerek yoktur.
  Eğer elbiseye necaset bulaşmışsa ve bunun miktarı az ise bununlada namaz kılınabilir.
  Şeriatın temiz saymadığı, necis (pis) kabul ettiği şeylerin fıkıh kitablannda iki kısma ayrılarak incelendiği görülür:

  1 — Ağır Necaset (Necaset-i Galîza),

  2 — Hafif Necaset (Necaset-i Hafife)

  Bu ayırım, pisliğin az veya çok oluşuna göre değil, namazın sıhhatına mâni olup olmayan miktarına göre yapılmaktadır.

  Yoksa pislik, ister galiz olsun, ister hafif, eşyayı kirletmekte birbirine eşittir. Meselâ, bunlar az miktarlardaki bir suyun içine düşseler, o suyu derhal necis (pis) ederler. Artık o sudan abdest almak caiz olmaz.


  Hafif Necâsetin Namaza Mâni Sayılan Miktarı Ne Kadardır?

  Hafif necâsetlerde ölçü, pisliğin, bulaştığı elbisenin veya uzvun dörtte birisini kaplamasıdır. Miktar dörtte birden az olursa namaza mâni olmaz. Çok olursa, namazın sıhhatine mânidir. Yıkamak farz olur.
  Ancak, ibâdete mâni olmayacak miktarda da olsa, galiz ve hafif her türlü necâsetten temizlenmek takvâya uygun bir davranış olur. Peygamber Efendimiz, "temizlik îmandandır" buyururken, temizliğe dikkat edenlerin kuvvetli bir îmana sahip olduklarına işaret etmiştir.
  Bu bakımdan ister necâsetin galiz kısmından, isterse de hafif cinsinden olsun, kirlenen yerleri imkânımızın müsaadesi nisbetinde temizlemeye çalışır, her ne kadar namaza mâni olmayacak miktarda olsa da, yine tertemiz bir beden ve elbise ile ibadet etmeyi isteriz. Kaldı ki, namaza mâni olmayacak miktardaki pisliği temizlemenin vâcib olduğu da bâzı kitablarımızda kayıtlıdır.


  Galiz Necasetten Namazın Sıhhatine Mâni Olan Miktar Ne Kadardır?

  Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.
  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır.
  Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünseyok edilmesi sünnettir.

 3. Misafir
  namaz kıldıktan sonra iç çamaşırımda katı dışkı bulaşığı gördüm.namazı tekrar kılayım mı?

 4. arifselim
  Yönetici
  Eğer bu necaset namazdan sonra olduğundan emin değil isen namazını yeniden kılman gerekir. Ancak namazdan sonra olmuşsa o zaman tekrar etmeye gerek yoktur.

 5. Misafir
  Kiloduna katı necaset bulastiktan sonra bilmeden 1saat sonra abdest aliyorum fakat necasetin farkinda olmadan namaz kılıyorum namaz kabul olurmu

 6. arifselim
  Yönetici
  Namaz kılarken üzerinizde bir dirhem yani 3 gr katı necis varsa namaz sahih olmaz. Eğer bu miktarda bir necaset ile namaz kılmışsan o namazı kaza etmen gerekir.

+ Yorum Gönder
iç çamaşırı kirli iken namaz kılınır mı,  namaz kıldıktan sonra kilosunda kaka izi oluyor ne yapmalıyım,  iç çamaşırında leke varken namaz kılınır mı,  namaz kılarken kirlendi,  iç çamaşırı demli olunca namaza engel olur mu,  iç çamaşırda leke namaz,  namaz kıldıktan sonra necaset