+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz Kılmak İsteyen Arkadaşımın Sorusu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz Kılmak İsteyen Arkadaşımın Sorusu

  Reklam
  Sual: Selamun Aleykum,
  Namaz Kılmak İsteyen Arkadaşımın namazla önünde 2 engel var. Bir Hoca'ya sormak istiyorum dedi, ben de internette var dedim. Lütfen cevaplayınız.
  1. si Tuvalletten sonra idrar sızıntısı oluyormuş.
  2. si cinsel manada bir akıntı problemi oluyormuş.

  Bu durumlarda namaz kılamıyorum diyor temizlik tam sağlanamadığı için. Ben kendisine ilgili tedaviyi gör dedim bunu da yapana kadar o şekilde kılarsın dedim zira başka şansı yok, yoksa hiç kılamayacak. Maksat elinden geleni yapmaktır dedim. Doğru mu dediğim fıkhen? Sizce ne yapması gerekir? ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Namaz Kılmak İsteyen Arkadaşımın Sorusu


  Reklam  Cevap: Cevap 1-)
  İstibra Nedir?


  Erkeklerin idrardan sonra, idrar sızıntısının tamamen kesilmesini beklemelerine istibra denir. Bunu yapmak vâcibdir. İdrar sızıntısı her insanda olur. Ancak bâzı kimselerde çabuk kesilir; bâzılarında ise, akıntı bir müddet daha devam eder. Herkes durumunu bilerek, abdest almadan önce, sızıntının kesilmesine çalışmalı, sonra abdest almalıdır.

  » İdrar Sızıntısını Durdurmak İçin Ne Yapılabilir?


  İstibranın, yani, idrar sızıntısını durdurmanın çeşitli yolları vardır: Avret yerinize pecete koyunuz böylece damladığı zaman giysinizi kirletmesin. Tuvaletten çıktıktan sonra hemen abdest almayıp biraz yürümek veya öksürmek veya ayakları biraz kımıldatmak gibi hareketlerle idrar yollarında kalmış olan sızıntıların dışarı çıkması te'min edilebilir. Herkes kendi durumunu bilerek bu yollardan birini tatbik eder. Mühim olan sızıntının kesilmesidir.

  __________________________________________________ ___

  Cevab 2-)
  Önce doktora görünmeniz gerekir. Sizdeki durumun normal bir şehvet akıntısı mı yoksa bir arıza mı olduğuna bakın. Arıza kararı verirse tedavi olana kadar gusletmeniz gerekmeyebilir. Zira şehvetle gelen meni değildir sizdeki. Bunun dışında gusledeceksiniz. Geçmiş olsun.
  Alıntı misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Bu durumlarda namaz kılamıyorum diyor temizlik tam sağlanamadığı için. Ben kendisine ilgili tedaviyi gör dedim bunu da yapana kadar o şekilde kılarsın dedim zira başka şansı yok, yoksa hiç kılamayacak. Maksat elinden geleni yapmaktır dedim. Doğru mu dediğim fıkhen? Sizce ne yapması gerekir?
  Yine Namazınızı kılmanız gerekir.


+ Yorum Gönder