+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Kadın namaz kılarken erkek görürse namaz bozulur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadın namaz kılarken erkek görürse namaz bozulur mu?

  Reklam

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Kadın namaz kılarken erkek görürse namaz bozulur mu?


  Reklam  Cevap: Erkeğin gördüğü yerde kadının namazı bozulur mu? Erkek namaz kılarken, kadın yanından geçerse namazı bozulur mu?

  Kadın namaz kılarken kendine nikah düşen erkeklerin onu görmesi namazını bozmaz, bundan dolayı kadın sorumlu da olmaz. Erkeklerin görmesinden dolayı kadın farz namazı oturarak kılamaz, normal olarak namazın bütün farzlarını yerine getirir.

  Bununla beraber, kadın rükûa eğilirken ve secdeye varırken erkeğin aklına birtakım yanlış düşünceler gelebileceğinden, mümkünse müstakil bir oda, sakin bir köşe veya perde ile bölünmüş bir mekânı tercih etmeli. Zaten kadının ibadet yeri ve mescidi kendi evidir. Bu hususta Efendimizin (a.s.m) tavsiyeleri şöyledir:

  “Kadınları mescitlere gitmekten alıkoymayın. Evleri ise onlar için daha hayırlıdır.” (Ebû Dâvud, Salât, 53)

  “Kadınların en hayırlı mescitleri, evleridir.” (Feyzü’l-Kadîr, 3: 491, Hadis no: 4087)

  Bununla birlikte namaz vaktinin geçmek üzere olduğu zamanlarda, yolculuk esnasında, kalabalık yerlerde ve mekânın müsaadesizliği durumlarında bir an önce farzın eda edilmesi gerekeceğinden başka türlü zanlara kapılmadan namaz kılınmalıdır.

  Bu arada bir noktayı da hatırlatalım: Peygamberimizin (a.s.m.) zamanında Mescid-i Nebevîde erkekler ön saflarda namaza dururken, kadınlar arka saflarda yerlerini alır ve cemaate katılırlardı. Bugün de başta Kâbe’de, Harem-i Şerifte olmak üzere büyük cami ve mukaddes yerlerde çok kere hanımlar erkeklere yakın bir mekânda namaz kılıyorlar, hattâ Harem-i Şerifte kadınların erkeklerin önünde bile namaza durdukları oluyor.

  Netice olarak denebilir ki: Kadınlar beş vakit namazlarını evlerinde kılarlar, kendi evlerinin dışında başka yerlerde kıldıklarında ise yabancı erkeklerin göremeyeceği bir yeri aramalılar. Camilerimizde ise pek çok yerde ya mahfel bulunuyor, veya ayrı kat ve bölümler tahsis edilmiş olduğundan özellikle Ramazan’larda teravih namazlarını oralarda kılıyorlar.

  Bir erkek namaz kılarken, kendi hanımı veya bir başka kadın yanından geçerse namazı bozulur mu?

  Bu durumda erkeğin namazı bozulmadığı gibi, namaz kılan kadın da olsa, yanından bir erkeğin geçmesiyle namazı bozulmaz. Ancak namazı cemaatle kılarlarken, kadınlarla erkekler aynı hizada bulunurlarsa erkeklerin namazı bozulur. Bu mesele de yalnız Hanefi mezhebine göredir. Diğer mezheplere göre böyle bir durum namazı bozmaz. Camilerin kalabalık olduğu ve yer darlığında ve Harem-i Şerifte bu hükme göre amel ediliyor.

  Mehmet Paksu


 3. mum
  Administrator
  Kadın dışarda namaz kıldığında erkek görürse namazına zarar gelir mi?

  Bu fitneyi kim çıkardı, bu yanlış bilgiyi kim uydurdu
  Allah ıslah etsin.

  Bu gün biri bana sordu
  Pikniğe gitmişler, kadınlar namaza ayakta başlamış ve son 3 rekatta oturarak kılmışlar.
  Oturarak namaz kılan kadınların, o namazı kaza etmeleri gerekiyor dedim.

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Birde şu örnek var.Adam namaz kılan birisi kadın ise kılmıyor.Bunlar çarşıya-pazara gidiyorlar adam camiye girip de namazı eda etmiyor.Sebebini sorunca da ne yani eşimi tek mi bırakacam diyor.Sanki eşini hiç yalnız dışarı bırakmıyor gibi.

+ Yorum Gönder