+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Hacet namazı imamı şafi - şafii mezhebi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hacet namazı imamı şafi - şafii mezhebi

  Reklam
  Sual: Şafii mezhebine göre Hacet namazı nasıl kılınmaktadır Hacet namazı hakkında bilgi verir misiniz ? ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Hacet namazı imamı şafi - şafii mezhebi


  Reklam  Cevap: Hacet namazı imamı şafi - şafii mezhebi


  Şafii mezhebinde İstihare Namazı


  İstihare namazı, namaz kılmanın mekruh olmadığı her vakitte iki re*kât olarak kılınır. Birşey yapmak isteyen fakat yapılıp yapılmamasında hayır olduğunu bilmeyen bir kimsenin istihare namazı kılması sünnet'tir. İstihare namazından sonra bu hususta varid olan dua ile dua edilmelidir. Bu duadan sonra Allah o işi yapması için kalbine ferahlık verirse yap*malı, yoksa yapmamalıdır.

  Cabir b. Abdullah şöyle demiştir: Hz. Peygamber bize Kur'an'dan bir sûre öğretir gibi, bütün işlerde istihare yapmayı öğretti. Bize şöyle derdi:

  "Sizden biri bir işe niyetlenirse, iki rekât namaz kılsın, sonra da şu duayı okusun:

  Allahım! Senin ilminle hayır, kudretinle de güç istiyorum. Senin bü*yük fazlından talep ediyorum. Sen güç yetirirsin; ben yetiremem. Sen bilirsin; ben bilmem. Sen gaybı bilensin. Allahım! Bu iş; dinim, geçimim, sonum (veya şimdiki halim ve geleceğim) için hayırlı olacaksa, bunu benim için takdir et ve müyesser kıl. Sonra benim için onda bereketler nasip et. Yok eğer bu iş; dinim, geçimim, sonum (veya şimdiki hâlim ve geleceğim) için şerli olacaksa onu benden, beni de ondan uzaklaştır. Benim için her nerede olursa olsun hayrı takdir eyle, sonra da beni onunla hoşnut eyle.

  Bu duayı okuduktan sonra da işinin ne olduğunu söylesin".


+ Yorum Gönder
şafii mezhebinde hacet namazı,  şafii mezhebine göre hacet namazı nasıl kılınır,  hacet namazi safi mez,  şafilerde hacet namazı nasıl kılınır