+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Sabah namazı şahitlidir ayeti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sabah namazı şahitlidir ayeti

  Reklam

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Sabah namazı şahitlidir ayeti


  Reklam  Cevap: “Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl; bir de sabah namazını. Çünkü sabah namazı şahitlidir.” (İsrâ, 78)

  Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  “Birtakım melekler geceleyin, diğer birtakımı da gündüz vakti birbiri ardınca gelip sizin aranızda bulunurlar. Onlar sabah namazı ile ikindi namazında bir araya gelirler. Geceleyin aranızda kalmış olanlar Allah’ın huzuruna çıkarlar. Allah Teâlâ, kullarının halini çok iyi bildiği halde, meleklere:
  -Kullarımı ne halde bıraktınız? diye sorar. Melekler:
  -Onları namaz kılarken bıraktık; yanlarına da namaz kılarken varmıştık, derler.”

  Sabah ve ikindi vakitlerini ve bu vakitlerin namazını daha faziletli kılan sebeplerden biri, belki en önemlisi, bu namazlarda meleklerin de hazır bulunmaları ve Allah’ın mü’minlere bir lutfu olmak üzere, onların güzel hallerine meleklerin Cenâb-ı Hakk’ın huzurunda şahitlik etmeleridir. Mü’minlerin birbiri hakkında şahitlik etmeleri, lehinde şahitlik edilen kimse için Allah katında rahmet vesilesi olduğuna göre, meleklerin şahitliği öncelikle ve daha çok rahmete nâil olmanın vesilesidir.

  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:****************************************** ********* “İki serinlik namazını, sabah ve ikindiyi kılan kimse cennete girer.”***** * * * * * * * ******* Buhârî, Mevâkît 26; Müslim, Mesâcid 215

  Cennete girmenin bu iki namaza bağlanması, onların son derece kıymetli ve kılındıkları vaktin de faziletli olmasındandır.Çünki bu iki vakit çok mühim zaman dilimleridir.İnsanı bu vakitlerde namaz kılması ciddiyetini göstermektedir.Çünki* bazı kişiler bu vakitlerde zorlanmaktadır.

  Burada kişinin fedakârlığı ve feragatı da çok önemlidir. Çünkü sabah namazı vakti uykunun en tatlı anıdır. Bu vakitte uykudan kalkıp, abdest almak ve ibadet edebilmek ciddi bir gayret ister bunu başarmak çok büyük fazilettir.

  İkindi namazı da, gündüzün sonuna yakın bir zamanın namazı olup, bir insanın bu vakitte işinin en yoğun olduğu bitirmesi gereken şeyleri bitirmek gayreti içerisinde , alış verişini ve ticaretini bırakıp namaza koşması çok ehemniyetlidir.

  Bu zorluklar altında namaz kılması bir fazilettir. Bu iki vakti eda edenler Hak katında çok büyük bir mükafatı hak edeceklerdir.


 3. Misafir
  Bu kadar geniş ve anlasilir tefsir ettiğiniz için Allah razi olsun. Birkaç farklı kaynaktan baktim fakat burasi hadislere dayanarak daha anlasilir bilgi veriyor

 4. Misafir
  Evet hocam bu calismaniz icin Rabbim sizlerden razi olsun

 5. Misafir
  Allah razı ola

 6. Misafir
  Allah razı olsun çok güzel anlatmışsınız. Allaha şükür namazımı kılıyorum. çoğunlukla ikindi namazının sadece farzını kılıp sünnetini terk ediyordum.inşallah bir daha terk etmeyecem.şuanda da ikindi vakti birazdan sünnetiyle kılacam. Mümkün olduğu kadarda sabah namazlarını camide cemaatle kılmaya gayret edeceğim. Alla sizlerden razı olsun

+ Yorum Gönder
sabah namazı şahitlidir ne demek,  sabah namazı şahitlidir,  sabah namazı ayetleri,  sabah namazı ile ilgili ayetler,  sabah namazı ile ilgili ayet,  sabah namazı neden şahitlidir,  sabah namazi ile ilgili ayetler