Konusunu Oylayın.: Seferi iken namazı tam kılmak

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
Seferi iken namazı tam kılmak
 1. 02.Eylül.2017, 06:53
  1
  Nepprenses
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Ocak.2017
  Üye No: 110881
  Mesaj Sayısı: 11
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Seferi iken namazı tam kılmak


  Seferi iken namazı tam kılmak Mumsema hayırlı bayramlar ben istanbuldan giresuna gittim ve yolculuk sirasinda seferi oldugumu biliyorum ve yolculukta 2 vakit namaz denk geldi mola yerinde rahatlikla kildim ama farzini tam kildim sünnetleri kilmamistim. ben sadece arabanin içindeyken mola felan verilmeyecekse vakitte çıkacaksa mecburi olarak seferi olan bir kişi nasıl kılıyorsa öyle kılınacak diye biliyorum sizce yanlışmı biliyorum. ben namazlarımı yolda olduğum zamanlarda mola verildiğinde hep tam kıldım ama otobüsün içindeyken de mola verilmeyecekse ve vakit çıkmaya yakın kaldıysa da ben namazımı otobüsün içinde seferi olan bir kişi nasıl kılması gerekiyorsa öyle kıldım ve giresuna geldigimde imam hatip okumuş bi abimiz vardi o bana burada 15 gunden az kalacagin için hala seferi sayiliyorsun farzlari 2 rekat olarak kilman gerekiyor dedi bende ama ben tam kiliyorum dedim şaşırdım ben böyle olduğunu bilmiyordum ben yolculuk esnasında farzlarin 2 rekat olarak kilinabilecegini biliyodum dedim yok değil dedi sen burdan eve dönene kadar seferi sin 4 rekatli namazlarin farzi 2 rekat olarak kılınıyor dedi sunnetleri istersen kılmayadabilirsin dedi bu Allah in bir ikrami dedi almazsan geri çevirmiş olursun dedi ben bilmiyordum bu şekilde olduğunu dedim ona tamam dedi Bende o imam hatip okuyan abimizin söyledigi gibi burada 15 gunden az kalacagimiz bayram bitimin de asıl ikamet ettigimiz yere donecegimiz icin abinin dedigi gibi seferi olarak kiliyorum ben ilk defa böyle bir şey duyduğum icin ve buyukleriminde ayni benim bildiğim gibi bildiğini biliyorum sizce doğru olan nedir bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim Allah a emanet olun.


 2. 02.Eylül.2017, 06:53
  1
  Nepprenses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye  hayırlı bayramlar ben istanbuldan giresuna gittim ve yolculuk sirasinda seferi oldugumu biliyorum ve yolculukta 2 vakit namaz denk geldi mola yerinde rahatlikla kildim ama farzini tam kildim sünnetleri kilmamistim. ben sadece arabanin içindeyken mola felan verilmeyecekse vakitte çıkacaksa mecburi olarak seferi olan bir kişi nasıl kılıyorsa öyle kılınacak diye biliyorum sizce yanlışmı biliyorum. ben namazlarımı yolda olduğum zamanlarda mola verildiğinde hep tam kıldım ama otobüsün içindeyken de mola verilmeyecekse ve vakit çıkmaya yakın kaldıysa da ben namazımı otobüsün içinde seferi olan bir kişi nasıl kılması gerekiyorsa öyle kıldım ve giresuna geldigimde imam hatip okumuş bi abimiz vardi o bana burada 15 gunden az kalacagin için hala seferi sayiliyorsun farzlari 2 rekat olarak kilman gerekiyor dedi bende ama ben tam kiliyorum dedim şaşırdım ben böyle olduğunu bilmiyordum ben yolculuk esnasında farzlarin 2 rekat olarak kilinabilecegini biliyodum dedim yok değil dedi sen burdan eve dönene kadar seferi sin 4 rekatli namazlarin farzi 2 rekat olarak kılınıyor dedi sunnetleri istersen kılmayadabilirsin dedi bu Allah in bir ikrami dedi almazsan geri çevirmiş olursun dedi ben bilmiyordum bu şekilde olduğunu dedim ona tamam dedi Bende o imam hatip okuyan abimizin söyledigi gibi burada 15 gunden az kalacagimiz bayram bitimin de asıl ikamet ettigimiz yere donecegimiz icin abinin dedigi gibi seferi olarak kiliyorum ben ilk defa böyle bir şey duyduğum icin ve buyukleriminde ayni benim bildiğim gibi bildiğini biliyorum sizce doğru olan nedir bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim Allah a emanet olun.

 3. 02.Eylül.2017, 23:15
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 26,060
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Seferi iken namazı tam kılmak
  Hayırlı bayramlar. Bu arkadaşın sana doğrusunu söylemiş. 15 günden fazla olmadıkça seferiliğin devam eder ve 4 rekatlı olan farzları 2 rekat olarak kılmak zorundasın. Tam kıldıklarını kaza etmeye gerek yoktur ama bundan sonra böyle kılmalısın. Hatta seferilikte kazaya kalan namazlar kaza edildiğinde 4 rekatlılar 2 olarak kaza edilir. İmkan olduğu sürece sünnetlere devam etmekte güzeldir.


 4. 02.Eylül.2017, 23:15
  2
  Yönetici  Hayırlı bayramlar. Bu arkadaşın sana doğrusunu söylemiş. 15 günden fazla olmadıkça seferiliğin devam eder ve 4 rekatlı olan farzları 2 rekat olarak kılmak zorundasın. Tam kıldıklarını kaza etmeye gerek yoktur ama bundan sonra böyle kılmalısın. Hatta seferilikte kazaya kalan namazlar kaza edildiğinde 4 rekatlılar 2 olarak kaza edilir. İmkan olduğu sürece sünnetlere devam etmekte güzeldir.
+ Yorum Gönder