+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Seferi namazı akşam namazı nasıl kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Seferi namazı akşam namazı nasıl kılınır?

  Reklam
  Sual: Seferi iken namazı akşam namazı kaç rekat nasıl kılınır seferi olan akşam namazını kaç rekat kılması gerekmektedir ? ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Seferi namazı akşam namazı nasıl kılınır?


  Reklam  Cevap: Hanefi mezhebinde seferde, 4 rekat olan farz namazları 2 rekat kılmak vaciptir. 4 rekat kılmak mekruhtur, günah olur. Hadis-i şerifte, (Seferde namazı tamam kılan hazarda eksik kılan gibidir) buyruldu. Üç rekatları aynen kılar. Müekked sünnetler, gayrı müekked sünnet haline gelir.


  Maliki’de, meşru seferde 4 rekat farzları 2 kılmak sünnet, Şafii’de, meşru seferde, 2 veya 4 kılmak da caizdir. İki kılmak evladır. Hanbeli’de ise seferde 2 veya 4 kılmak Şafii’deki gibidir.


  Hanefi’deki Müslümanların günah işlememeleri için 4 rekatlık namazlarını seferde 2 rekat olarak kılmaları gerekir. Bunun için sefere ait hükümleri de bilmek gerekir.


 3. Misafir
  Selamun aleyküm dün akşam namazı olan farz namazı seferi durumundayım diye 2 rekat kıldım ama çok dalgındım bilmeyerek yaptım akşam namazımın durumu ne oldu? Halbuki sadece 4 rekatları 2 rekat kılmam gerekiyormuş.

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  seferi akşam namazı 3 rekat olarak kılınır
  2 rekat kildiysan kaza et

 5. Misafir
  Seferi
  Akşam
  NamazıNasılVeKaçrekatkılınır

 6. arifselim
  Yönetici
  Seferi iken akşam namazı 3 rekat olarak kılınır kısaltılmaz. Kılma durumu varsa sünnetini de kılar böylece toplam 5 rekat kılmış olur.

+ Yorum Gönder
seferi akşam namazı,  akşam namazı seferi nasıl kılınır,  seferi akşam namazı nasıl kılınır,  akşam namazı seferi,  seferi akşam namazı kaç rekat,  seferi akşam namazını nasıl kılar,  seferi iken akşam namazı kaç rekat kılınır