+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazı acele kılmak günah mıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazı acele kılmak günah mıdır

  Reklam
  Sual: evimizin altı dükkanımız olduğu için kapımız sürekli çalmakta. bu yüzden namazlarımı biraz acele kılmaktayım.. her an kapı çalacakken.bi sakıncası var mıdır. ? 2. Snowdrop
  Elhamdülillah

  Cevap: Namazı acele kılmak günah mıdır


  Reklam  Cevap: namaz aceleye gelinmez.ne çok yavaş ne de çok hizli kilmak duzgun deyildir.Namazda söylenen sureleri dualari aydin şekilde soyleyin anlaşilmayacak kadar çabuk okumayin.kapi çalan insan bir zahmet beklesin namazdan onemli deyil her halde.

 3. Ercan
  Devamlı Üye
  En büyük hırsızlık namazdan çalmaktır.

  Ebu Hüreyre -radıyallahü anh- 'den rivayet edildiğine göre;
  Bir adam mescide gelip rükû ve secdelerinde tadil-i erkana riayet etmeden bir namaz kıldı. Nebi -sallallahü aleyhi ve sellem- de onu gözetliyordu. Adam namazını bitirip geldi, selam verdi ve Rasulullah -sallallahü aleyhi ve sellem- :
  "Git tekrar kıl, çünkü sen namaz kılmadın." buyurdu.
  Adam gidip tekrar kıldı. Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- tadil-i erkana riayet edinceye kadar, onu üç defa geri çevirdi.
  Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- , bu adama sonunda şöyle demiştir:
  "-Namazı kalktığın zaman, güzelce abdest al, sonra kıbleye ve tekbir al, sonra Kur'an'dan bildiğin sonra kolayına gelen bir yeri oku, sonra rükû et ve organların yatışıncaya kadar rükûda kal, sonra başını kaldırarak iyice doğrul! sonra secdeye git ve organların yatışıncaya kadar secde halinde kal, sonra başını kaldır ve organların yatışıncaya kadar otur! sonra tekrar secdeye git ve organların yatışıncaya kadar secde hakinde kal, sonra bütün namazlarda aynen yap." (Müslim, Salat, 45)

+ Yorum Gönder