+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz kılmak için ne gibi hazırlıklar yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz kılmak için ne gibi hazırlıklar yapılır

  Reklam

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Namaz kılmak için ne gibi hazırlıklar yapılır


  Reklam  Cevap: Namazın şartları nelerdir, bilmemiz ve öğrenmemiz gereken koular.


  Namazın şartları deyince, onlar olmadan namazın da olmayacağı şeyler anlaşılır. Bir şeyi ayakta tutan ana parçaların herbirine “rukün” dendiği için, namazın şartlarından, namaza başladıktan sonra olanlarına aynı zamanda namazın rukünleri denir. Hepsine birden namazın farzları da denir.

  1) Hadesten Taharet: Abdest almak, gerekli hallerde gusül yapmaktir.

  2) Necasetten Taharet: Namaz kılacak kişinin, bedeninde, üzerindeki elbisede ve namaz kılacağı yerde pislik varsa bunları temizlemektir.

  3) Setr-i Avret: Namaz kılacak kişinin vücudunda örtünmesi gereken yerleri örtmesi demektir. Erkekler için en az: Göbek ile diz kapağı arası mahrem bölgedir (dizkapağı dahil). Kadınlar için: Yüz, el ve ayaklardan başka vücudunun her tarafını örtmeleri gerekir.

  4) İstikbal-i Kıble: Namazı kıbleye dönerek kılmaktır. Kıble, Mekke şehrindeki kutsal bina olan Kâbe yönüdür. Kâbe, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail tarafından yapılmıştır.

  5) Vakit: Namazları kendi vakitleri içinde kılmaktır.Vakti gelmeden bir namazı kılmak caiz değildir.

  6) Niyet: Hangi namazı kıldığını bilmek ve kalbinde hatırlamaktır. Niyetin dil ile söylenmesi sünnettir. Örneğin sabah namazının sünnetini kılacak olan biri şöyle niyet eder: “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya

 3. melle
  Devamlı Üye
  namaz kılmak için hangi hazırlıklar yapılır niçin yapılır kısaca
  Temizlik yapılır. Beden temizliği, elbise temizliği ve yer temizliği


+ Yorum Gönder