+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazda ayakta iken namaz bozulursa ne yapmak gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazda ayakta iken namaz bozulursa ne yapmak gerekir?

  Reklam
  Sual: Namaz kılarken ayakta iken namaz bozulursa ne yapmamız lazım.
  1- Ayakta iken mi selam verilir?
  2- Okuduğumuz sureyi tamamladıktan sonra mı selam verilir?
  3- Oturmamız gerekirse rükuya gidip oturmak mı gerekir?
  4- Oturduktan sonra tahiyyat okumak mı gerekir? ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Namazda ayakta iken namaz bozulursa ne yapmak gerekir?


  Reklam  Cevap: Namaz kılarken abdest bozulursa ne yapılmalıdır?

  Namaz kılarken abdesti bozulan kişi, hemen selam verip, namazdan çıkar. Nitekim bir hadiste Resulullah (sav) şöyle buyurmuş: "Namaz kılarken kimin abdesti bozulacak olursa hemen namazdan çıksın. Eğer cemaatle kılınan bir namazda ise burnunu tutarak ayrılsın." (Ebu Davud, Salat 236, no: 1114)

  Burnunu tutmasını istemesi, cemaate burnu kanamış zannını vermek içindir. Bu davranış, bir nevi edebe riayet etmektir.

  İmam, namaz anında iken abdesti bozulduğunda burnu kanamış veya buna benzer bir mazereti varmış izlenimi vererek cemaatten birisini mihraba çekip onu imam tayin edebilir. Namaza başlanıldığında imamlık yapmaya haiz biri imamın yerine geçerek imamlık yapabilir. Namaza başlanıldığında imamlık şartları kendisinde bulunmayan kişinin ise istihlâf yoluyla imamlık yapması caiz değildir.

  Abdesti bozulan imam, yerine bırakacağı kişinin namazın tümünü cemaatle kıları birisi olmasına dikkat eder. Zorunlu olmadıkça cemaate sonradan katıları ve namazın bir kısmını kılamamış bulunan birisine imamlık verilmez. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa namazın normal rekâtlarının tamamlanmasıyla cemaate sonradan katılan, buna rağmen istihlâf yoluyla imam tayin edilen kişi namazın bitiminde selâm vermeden kendi yerine namazın tümünü kıları birisini bırakır. imamlığa geçen şahıs selâm verince o da namazının yarım kalan kısmını tamamlar.

  Abdesti bozulan imamın yerine imam olan kişi, imamın namazı nerede bıraktığını kestiremiyorsa bunu imamdan sormaya lüzum duyuyorsa imam ona işaret yoluyla namazın neresinde kaldığını anlatmaya çalışır. Eğer bu mümkün olmaz, imam konuşursa namaz bozulur ve tekrarı gerekir.

  Abdesti bozulan imam, yerine birisini imam tayin etmeksizin camiden çıksa veyahut boş bir alanda kılınan namazda safları geçerek ilerlese namaz bozulmuş olur. Ancak imamın, yerine birisini bırakmadan cemaati terkettiğinde hemen cemaatten birisinin imam olması halinde eğer imam henüz camiden çıkmamış olursa yerine geçenin kıldırdığı namaz kabul olur ve tekrarı gerekmez. Cemaatin tek kişi olması halinde ise, o kişi imamın yerine geçerek namazını tamamlar.


  sorularla islamiyet

+ Yorum Gönder
namazda ayakta selam verilir mi,  namazda ayakta selam vermek