+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz neden temiz bir yerde kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz neden temiz bir yerde kılınır?

  Reklam

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: namaz neden temiz bir yerde kılınır?


  Reklam  Cevap: Namaz neden temiz bir yerde kılınır
  Namaz Bilgileri, Namaz Nasıl Kılınır
  Namaz kılarken hangi yer temiz olmasi lazım

  Namazın temiz bir yerde kılınması namazın en önemli şartıdır. Bundaki etken herşeyden önce sağlıktır. Her ibadette de bu durum böyledir. İbadet edilen yerin temiz olması gerekir çünkü o allahın huzuruna çıkıldığı yerdir.

  BUnun yanında Namazın en önemli maddi şartı temizliktir diğer bir deyişle Necasetten Taharettir. Necasetten teharet;Namaz kılacak kişinin, bedeninde, üzerindeki elbisede ve namaz kılacağı yerde pislik varsa bunları temizlemesi anlamına gelir

  Halı üzerindeki necaset tam olarak tespit edilemiyorsa, şüphe varsa, bu durumda bir seccade serip namaz kılınabilir. Halıda necaset bulunması, temiz bir seccade ile namaz kılmaya mani değildir.

  Üzerinde namaz kıldığı seccade ya da yaygıya, namaza engel olacak kadar necaset dokunduğunu biliyor, fakat yerini belirleyemiyorsa, temiz olduğuna kanaat getirdiği kısmın üzerinde namaz kılabilir. Buna cevaz verilmiştir. (Tatarhaniyye - Fetâvâ-yi Hindiyye.)

  Namaz kılan kişinin bedeni, elbisesi ve namaz kılacağı yerin necasetten temizlenmesi farzdır. Ancak buralarda bulunan necasetin, namaza engel olacak kadar olması dikkatten uzak bulundurulmamalıdır. Aynı zamanda giderilmesi fazla bir sıkıntı ve külfete girmeden mümkün olmalıdır.


 3. nurya
  Devamlı Üye
  temiz insan hem kendisini hemde namaz kılacağı yerin temiz olmasını ister ,pis bir ortamda namazını kılmak istemez mümin zaten evini ve kendini her zaman temiz tutar

+ Yorum Gönder
namaz pis yerde nasil kilinir