+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Elbisemde alkol olan kolonya veya parfümle abdest ve namaz olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Elbisemde alkol olan kolonya veya parfümle abdest ve namaz olur mu?

  Reklam

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: elbisemde alkol olan kolonya veya parfümle abdest ve namaz olur mu?


  Reklam  Cevap: Kolonya, krem, deodorant, parfüm gibi alkol içeren ürünlerin kullanılması abdesti bozar mı namaza zararı var mıdır?

  Kuran-ı Kerim'de şarabın pis olduğu bildirilmektedir. (Maide, 5/90-91)

  Hanefi mezhebine göre, şaraptan başka sarhoşluk verici alkollü maddelerin içilmesi haram olmakla birlikte bunların tıpkı şarap gibi necis olup olmadıkları konusunda farklı görüşler ileri sürülmüştür. İmam Ebu Hanife, şarap ve üzümden yapılanların dışındaki alkollü içkilerin bir dirhemden (ıslattığı yer avuç içinden) fazlasının elibiseye bulaşması halinde bile namaza engel olmayacağını söylemiştir. (Serahsi, Mebsut, 24/14-15) Buna göre, kolonya ve ispirto gibi şeylerin içilmesi haram ise de alınıp satılmaları ve kullanılmaları caiz görülmüştür.

  Şafi mezhebine göre ise, üzümden imal edilen şarap ile diğer maddelerden elde edilen ve sarhoş edici nitelikte olan alkollü içkilerle kolonya arasında fark yoktur. Bunlar da şarap gibi necistir ve haram kılınmıştır. Bulaştıkları yerin yıkanması gerekir. Esas hüküm bu olmakla beraber, esans, parfüm ve benzeri şeyleri kullanıma elverişli hale getirebilmek amacıyla bunlara katılan az miktardaki katkı maddeleri, necis olsalar bile görmezden gelinebilecek ve affedilecek necasetlerden sayılmıştır. (Ceziri, 1/19; Mehmed Keskin, Büyük Şafi İlmihali, s. 504)


+ Yorum Gönder
parfumle namaz olurmu