+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Cemaatle öğle namazının farzı nasıl kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cemaatle öğle namazının farzı nasıl kılınır?

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Cemaatle öğle namazının farzı nasıl kılınır?


  Reklam  Cevap: Öğle namazının cemaatle kılınışı

  1) Şöyle niyet eder: "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının farzını kılmaya, uydum imama"

  Cemaatle kılınan bütün namazlarda imama uyan kimse niyetin sonuna "uydum imama" cümlesini ilâve eder.

  2) İmam tekbir alınca cemaat da hemen onun peşinden tekbir alarak ellerini bağlar ve gizlice "Sübhaneke"yi okuyup Euzu besmele çeker ve susar. Diğer rekatlarda ise sadece besmele çeker. Cemaat bundan başka rek'atların hiç birinde ayakta bir şey okumaz. Sadece İmam fatihayı bitirince gizlice âmin der.

  3) Rükû»a varınca cemaat burada, üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-azim" der. İmam,"Semiallâhü limen hamideh" diyerek ayağa kalkınca cemaat ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" der.

  Secdelerde de üçer kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" söyler.

  4) Oturuşlarda imamla birlikte cemaat da "Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbenağfirlî" dualarını okur ve yine imamla beraber selâm verir.

  İmamın peşinde cemaatle namaz kılan kimse, tekbir alırken, rükû»a varırken, rükû»dan ayağa kalkarken, secdeye giderken, secdeden kalkarken ve selâm verirken imamı takibedecek, ondan öne geçmeyecektir.

  Bir rek'atın rükû»unda yani imam rükû»dan henüz doğrulmadan niyet edip tekbir alan ve rükû»da imama uymuş olan kimse o rek'ata yetişmiş sayılır.


+ Yorum Gönder
imamla farz namazı nasıl kılınır,  cemaatle farz namazı nasıl kılınır,  öğle namazının farzı nasıl kılınır,  cemaatle kılınan namazın farzları nasıl kılınır,  farz namazinin kilinisi cematle,  camide farz namazı nasıl kılınır,  cemaat ile kılınan farz namazları