+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz kıldıktan sonra ele bulaşan boyayı farketmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz kıldıktan sonra ele bulaşan boyayı farketmek

  Reklam
  Sual: İyi akşamlar. Bugün okulda elime kapıdan az biraz boya bulaştı ama çıkarmayı unuttum. Öğle, ikindi, akşam ve yatsıyı kıldım. daha sonra parmağımdaki boyayı farkettim. (Elimdeki kırışıklığın arasında). Namazları kaza etmem gerekir mi? Yoksa namaz sahih olur mu? ? 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Namaz kıldıktan sonra ele bulaşan boyayı farketmek


  Reklam  Cevap: iyi aksamlar,

  Değerli kardeşimiz;
  Deri ve tırnak üzerinde tabaka oluşturan boyalar gusle ve abdeste mani olmaktadır. Fakat mecburiyet ve zaruret varsa bunlara müsamaha nazarı ile bakılmaktadır. Mesela, bir boyacının vücudu üzerinde bulunan boyanın gusle mani olmadığı yolunda alimlerin genel ittifakı vardır.
  Fakat bir zarurete müstenid olmayıp tırnakların üzerinde ince bir tabaka teşkîl eden ve altlarına suyun geçmesini önleyen boyalar, abdestin sıhhatine mânidir.
  Ayakkabı boyasının da gusle mani olmadığını söylemek mümkündür. Çünkü o da tabaka teşkil etmez. Ancak kalın yağlıboyanın bulaştığı yerde tabaka teşkil edip altına suyun geçmesini önlediği için gusle engel olduğunu söylemek mümkündür. Gusülde ve abdestte önce suyun altına geçmesini önleyen kalın boyalar ve hamur gibi yapışkanlar sökülüp çıkarılarak satıh temizlenmeli, gusül böylesi engeller kaldırıldıktan sonra yapılmalı demek tedbire daha uygun düşer..
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder