+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazda sesli okumak namazı bozar mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazda sesli okumak namazı bozar mı

  Reklam

 2. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret

  Cevap: Namazda sesli okumak namazı bozar mı


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;
  Namazda sessiz okunması gereken yerde sesli okumak namazı bozmaz; ancak sehiv secdesi gerekir.

  Yalnız başına namaz kılan kimse sabah, akşam ve yatsı namazlarını dilerse aşikare bir okuyuşla ve dilerse gizli bir okuyuşla kılar. Geceleyin kılacağı nafile namazlarda da hüküm böyledir. Fakat öğle ve ikindi namazlarında ve gündüz kılacağı nafile namazlarda gizli okuması vaciptir. Aşikare okuması halinde sehiv secdesi gerekir.

  İmam gündüz kıldırdığı namazları sessiz kıldırması ve gece kılınan namazlarıda sesli kıldırması vaciptir. Vacibin terkinden dolayı ise sehiv secdesi gerekir.

  Sessiz okunacak yerde sesli okumaktan dolayı sehiv secdesini gerektiren miktar ise namazın farz olan kıraati kadardır. Bu ise kısa üç ayet veya kısa üç ayet uzunluğunda bir ayet okumakla sehiv secdesi gerekir; bundan az olursa gerekmez.

  Bir vacibin vasfını değiştirmek, sehiv secdesini gerektirir. İmamın aşikare okuması gereken ayetleri gizlice okuması veya gizlice okunacak ayetleri aşikare okuması gibi. Bu okuma mikdarı, namaz sahih olacak kadar okumaktır. Fatiha süresinin ilk ayetlerini okumak bu kısımdandır. Bununla beraber kısa bir ayet okunması da İmamı Azam'a göre bu hükümdendir. İki imama göre ise, bu hükümde değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
namazda sesli okumak namazı bozar mı,  namazda sureleri sesli okumak namazı bozar mı,  namazda sesli okumak,  sesli namaz kılmak namazı bozar mı,  sesli okumak namaz bozarm