+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazda değişik yerlerde secde etmek sünnetmidir? Sabah ve ikindi namazından sonra saffı bozmamak sü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazda değişik yerlerde secde etmek sünnetmidir? Sabah ve ikindi namazından sonra saffı bozmamak sü

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Namazda değişik yerlerde secde etmek sünnetmidir? Sabah ve ikindi namazından sonra saffı bozm


  Reklam  Cevap: Cemaatle kılınan namazlardan sonra, cemaatin bulundukları yerden ayrılarak sünneti ve tesbihi mümkünse değişik yerlerde yapmaları müstehaptır. İbni Âbidin’de geçen bir rivayete göre, böyle yapmanın sünnet olduğu da söylenir. Farzdan sonra saffı bozmaktan maksat, namaza sonradan yetişenlerin hâlâ farz kılındığını sanmamaları içindir
  .

  Farzdan sonra sünnetin değişik mahalde kılınması, cemaatle kılınan namazlarda da müstehaptır. Mahşerde, seccade ve yerin namaz kılana şehâdet edeceği rivâyet edilmektedir. Bunun için, ne kadar çok yere secde edilirse o kadar mahal insana hüsn-ü şehadet ederler. Çünkü öbür âlemde bütün varlıklar şuurludur ve Allah’ın dilemesiyle konuşurlar. Öğle, akşam ve yatsı namazlarının farzından sonra sünnet namazları olduğundan yer değiştirmek ve namazları başka yerde kılmak sünnettir.

  Böylece namaz kıldığımıza başka bir yer daha şahitlik etmiş oluyor. Sabah ve ikindi namazlarına gelince yer değiştirmeden dua etmek ve tesbih çekmek sünnettir. Peygamberimizin ( a.s.m) namazın peşine namaz halini bozmadan dua etmemizin çok sevabı olduğuna dair tavsiyeleri vardır.

  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder