+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz Nedir?

  Reklam
  Sual: Namaz İslam’ın beş şartından biri olan ibadet türüdür.Kuran’da günün belli vakitlerinde abdest alınması şartı ile namaz kılınması gerektiği belirtilmiştir.Kur-an’ı Kerim ‘de namazın bir temizlenme aracı olduğu açıkça belirtilmiştir.Namaz yanlızca dış temizlik değil aynı zamanda iç temizliktir.
  1.Dış Temizlik:
  Hz.Muhammed(s.a.v.) buyurmuşlardır;”Evinizin önünden bir ırmak geçse,sizde günde beş defa orada yıkansanız,kirli kalır mısınız?” Orada bulunanlar cevap vermişler;”Elbette kirlenmeyiz Ey Allah’ın Resulu.” Hz.Muhammed(s.a.v.) yanıtladı;”O zaman abdest alın,namaz kılın.”
  Burada anlatılan olaydan anlayacağımız gibi namaz kılarken abdest almak şarttır.5 vakit namazı kılarken 5 kere abdest alırız.Peygamber efendimizin ifadesine göre 5 kere abdest alıp namaz kılan bir kişi bir ırmakta günde 5 kere yıkanmaya benzer.
  Rahmet peygamberine ümmetini nasıl tanıyacağı soruluyor:
  "-Ümmetinden henüz gelmemiş olanları nasıl tanıyacaksın ey Allâh'ın Rasûlü?" dediler. Peygamber Efendimiz -aleyhissalâtü vesselâm-:
  "-Bir adamın alnı ve ayakları ak olan bir atı olduğunu düşünün. Adam bu atını, hepsi de simsiyah olan bir at sürüsü içinde tanıyamaz mı?" diye sordu. Sahâbe:
  "-Evet, tanır ey Allâh'ın Rasûlü!" dediler. Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:
  "-İşte onlar da abdestten dolayı yüzleri nurlu, el ve ayakları parlak olarak geleceklerdir." (Müslim, Tahâret 39, Fedâil 26)

  2.İç Temizlik
  Namaz kılarken Allah(c.c.)’ın huzuruna çıkarız.Ondan af ve dileklerde bulunuruz.Allah(c.c.)’ın bizim yaptığımız her şeyi gördüğünü,konuştuğumuz her şeyi duyduğunu ve düşündüğümüz her şeyi anladığını aklımızda yer ederiz.Namaz kılan insanlar Allah(c.c.)’ın onları gördüğünü bildiği için günah yapmaktan,yanlış düşünmekten ve hatalı konuşmaktan kaçınırlar.Bu olay insanın iyi düşünmesine neden olduğu için o insan Allah katında temizdir. ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Namaz Nedir?


  Reklam  Cevap: Namaz dinin direğidir namaz yoksa gerisini sayma...

+ Yorum Gönder