+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Teheccüd namazı nasıl kılınır diyanet Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Teheccüd namazı nasıl kılınır diyanet

  Reklam

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: teheccüd namazı nasıl kılınır diyanet


  Reklam  Cevap: TEHECCÜD NAMAZI  Arapça bir kelime olan teheccüd, hem uyumak, hem de uyanmak manalarına gelmektedir. Dinî bir kavram olarak teheccüd namazı ise, gece kılınan namaz demektir. Yatsı namazından sonra, terâvîh ve vitir namazının dışında, uyumadan veya bir süre uyuduktan sonra kalkılıp kılınan gece namazlarının tamamı için teheccüd ifadesi kullanılmaktadır.

  Hz. Peygamberin sürekli olarak devam ettiği teheccüd namazı, sevabı çok bir ibadet olup müminler için menduptur. Kur'ân-ı Kerim'de, "Gecenin bir kısmında uyanarak, sana mahsus bir nafile olmak üzere namaz kıl. (Böylece) Rabbinin, seni, övgüye değer bir makama göndereceğini umabilirsin." buyurulmaktadır (İsrâ, 17/79). Hz. Peygamber de, "Kim gece uyanır, hanımını da uyandırır ve iki rekat namaz kılarsa, Allah'ı çok zikreden erkekler ve kadınlardan yazılır." buyurmuştur (Ebû Dâvûd, Salât, 307).

  Teheccüd namazı dört veya sekiz rekat kılınabileceği gibi, iki rekat da kılınabilir. İki rekatta bir selam verilerek kılınması daha faziletlidir.
  (DİYANET)

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Teheccüt Namazı
  "Hem uyumak hem uyanmak" anlamına gelen teheccüd sözcüğü, terim olarak "geceleyin uyanıp namaz kılmak ve gece namazı" anlamındadır. Dilimizde teheccüt kelimesi, farz ve vâcip namazlarla teravihin dışında, geceyi ihya için kılınan namazların tümünü ifade edecek şekilde kullanılmaktadır.


  Rivayet edildiğine göre Peygamberimiz yatsıyı kıldıktan sonra ve vitiri kılmadan uyur,
  gecenin ortalarından sonra uyanıp bir müddet namaz kıldıktan sonra vitir namazını ve
  daha sonra sabah namazının sünnetini kılardı (Müslim, "Salâtü'l-müsâfirîn", 26).

  Teheccüt namazının rek`at sayısı, bu konuda çeşitli rivayetler bulunmasından dolayı
  net olarak belli olmamakla birlikte dört veya sekiz rek`at olarak kılınabileceği gibi iki rek`at olarak da kılınabilir.


  diyanet.gov.tr


+ Yorum Gönder
teheccüd namazı nasıl kılınır,  teheccüd namazı nasıl kılınır diyanet,  teheccud namazı nasıl kılınır,  teheccud namazi nasil kilinir,  teheccüd namazi nasil kilinir,  teheccüt namazı,  teheccüt namazı nasıl kılınır