+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Şükür namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şükür namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: şükür namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur


  Reklam  Cevap: Şükür Namazı

  Insaniz, kuluz. Zaman zaman gerceklesmesini istedigimiz bir sürü dileklerimiz vardir. Bu dileklerimizin bazilari bir kac dakika icerisinde veya yillarca sonra gerceklesmektedir. Hic bikmadan Yaradan'a günlerce, aylarca, yillarca dua ederiz kabul olmasini dileriz. Gerceklesen dileklerimizin gerceklesme zamani ne kadar uzunsa sevincimizde, mutlulugumuz da o kadar büyüktür. Insaniz, beklemedigimiz anda birisinden bir hediye alsak o kisiye tesekkür üzerine tesekkür ederiz.
  Peki, insanlara minnettarligimizi göstermeyi iyi biliriz, neden asil verene sükretmeyiz? (Sükür; Rahman'a verdiklerinden dolayi tesekkür.) Sükretmenin tek yolu sükür namazi degil, oruc tutmak, sadaka vermek, namaz kilmak, Allah'i zikir etmek gibi..
  Allah yolunda, Allah rizasi icin kilinan iki rekat sükür namazinin verdigi tat, diledigimizin gerceklesmesi kadar huzur ve mutluluk vericidir.
  "Allah'im ben istedim sen verdin, hamd olsun."
  Iki rekat sükür namazi yeri gelir bir baska muradimizin gerceklesmesine kapi aralar, yeri gelir bin türlü belayi basimizdan def eder, yeri gelir yeni kurulan yuvadan seytani uzaklastirir.  Kılınışı:

  1. Rekat

  Niyet (Niyet ettim Allah rizasi icin sükür namazi kilmaya)

  Tekbir (Allahu Ekber)

  Sübhaneke, Euzu Besmele, Fatiha- Zammi Sure

  Ruku (Sübhanerabbiyelazim)

  Secde (Sübhanerabbiyelala)


  2. Rekat


  Besmele, Fatiha Suresi, Zammi Sure

  Ruku

  Secde

  Tahiyyat, Salli + Barik, Rabbena

  Saga ve sola selam

  Allah kabul eylesin.

 3. imam
  Üye
  Şükür namazı,
  nafile bir namazdır. Bu namaz bir felaketten, bir belâ ve musibetten kurtulunca, Allah'a olan şükrümüzü ifade etmek için kılınabilir. Peygamberimiz (asv)'in de bazı zamanlar bu şekilde namaz kıldığı bildirilmektedir.

  Peygamberimiz (asv) Allah'ın daveti üzerine Miraca yükseldi. Miracın ilk basamağı olan Kudüs'e, Mescid-i Aksâ'ya uğradı. Orada iki rekat şükür namazı kıldıktan sonra göklere yükseldi. Bedir Savaşı bütün dehşetiyle devam ediyordu. Yıllarca Peygamberimize ve Müslümanlara her türlü eziyeti ve işkenceyi yapan, İslam'ı yok etmek için her türlü yolu deneyen
  Ebu Cehil'in öldürüldüğü haberini alır almaz, Peygamberimiz (asv) hemen iki rekât şükür namazı kıldı.

  Hendek Savaşı günlerinde Müslümanlar çok büyük sıkıntılar yaşadı. 10 bin kişilik bir ordu ile Mekke müşrikleri İslâm'ı Medine'den silmek için yola çıkmışlardı. Savaşın en ateşli günleri idi. Cenâb-ı Hak bir fırtına çıkararak düşmanı büyük bir bozguna uğrattı ve müşrikler Medine'yi terk etmek zorunda kaldılar. Peygamberimiz (asv) bu haberi alır almaz hemen iki rekat şükür namazı kıldı. (İbni Kesir, el-Bidaye 4/130-132)

  Şükür namazı istendiği zaman kılınabilir. Bunun belli bir zamanı yoktur. İki rekat ve daha fazla da kılınabilir. Fakat kılma mecburiyeti yoktur. Çünkü nafile bir ibadettir.


 4. mum
  Administrator
  Şükür namazı nedir nasıl kılınır? kısaca


  Allâh Teâlâ'nın ihsân etmiş olduğu sayısız nimetlere şükretmek bütün insanların yerine getirmesi gereken bir borçtur. Şükür, verilen nimeti artırdığı gibi, şükürsüzlük de onun zevâline ve hatta sâhibinin şiddetli bir azâba mâruz kalmasına sebeb olur. Peygamber Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve selem- sevindiğinde veya sevindirici bir haber aldığı zaman Allâh'a şükretmek için secdeye kapanır ve namaz kılardı. Nitekim İslam'ın azılı düşmanı Ebû Cehil'in başının kesildiği kendisine müjdelendiği zaman iki rek'at şükür namazı kılmıştı (İbn-i Mâce, İkâmetü's-salât, 192)

  Enes bin Mâlik -radıyallâhu anh- de şöyle anlatmaktadır: "Nebiyy-i Ekrem -sallallâhu aleyhi ve selem-, bir ihtiyacının görüldüğü hususunda müjdelenmişti, bunun üzerine hemen secdeye kapandı." (İbn-i Mâce, İkâmetü's-salât, 192)

 5. Misafir
  Allaha şükür etmek için kılınan namazdır.

 6. Misafir
  Allaha şükür etmek için iki rekat şükür namazı kılalım

 7. Misafir
  şükür namazı kılmak çok basittir ama çok az kişi kılıyor

 8. Misafir
  Rabbim e binlerce şükür bu gün bi evladım oldu binlerce şükür Allah ım olamayanlara da hayırlısıyla nasip etsin arkadaşlar bebegim çok küçük dünyaya geldi veren Rabbim binlerce şükür sizlerden dualarınızı istiyorum çümlesinin içine Rabbim in bana ve eşime olan armağanı için hepinizden Allah razı olsun

 9. Misafir
  Rabbim mübarek kılsın,ailesine hayırlı bir evlat,insanlığa hayırlı bir insan ve kendisine hayırlı bir kul eylesin.Küçük bir hatırlatma,mutlaka hak vereceksiniz;binlerce şükür yerine sonsuz şükürler olsun demeyi hep uygun görmüşümdür.Rabbim sizden de razı olsun.

 10. Misafir
  Yukarıda da gördüğünüz gibi ama bazı ayrıntılar yok galiba

 11. Misafir
  Allah anneli babalı büyütsün vatana ve millete hayırlı bir insan eylesin inşALLAH...

 12. Misafir
  Nafile ibadetler de okumamız istenen zammı sureler illaki sırasına göremi okumamız gerek mesela ben inşirah ve asr okumak istiyorum yada ayetel kürsü veya amenerresulu yu okuyabilirmiyim bu yüzden bazen evvabin veya kuşluk kıldığım zaman sıradan elemtera liilafi okuyup kılıyorum

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
şükür namazı nasıl kılınır,  şükür namazı,  şükür namazı kılınışı,  sukur namazi,  sukur namazi nasil kilinir,  şükür namazı nasıl kılınır resimli,  sükür namazi