+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazın bireye ve topluma sağladığı faydalar nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazın bireye ve topluma sağladığı faydalar nelerdir

  Reklam

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Namazın bireye ve topluma sağladığı faydalar nelerdir


  Reklam  Cevap: Namazın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir?

  Namazın Faydaları

  İbadetlerin bir hedefi de,insanı ruhen ve bedenen sağlam tutmak,ruhi ve bedeni hastalıklara karşı korumak;hatta malının sağlığını bile korumaktır.Çünkü namaz gibi ibadet ve yıkanmayı Ön şart kabul etmekle beden temizliğine,özellikle namaz,oruç ve hac insanın ruhi temizliğe vasıtasıdır.

  Genelde bazı hastalıklar vardır ki,sebebi mikrobiktir,insanın cismine arız olur.Bazı hastalıklar da vardır ki,sebebi mikrobik değildir,yani ruhidir,insanın ruhi fonksiyonlarına ve yaşantısına arız olur.Fakat bununla beraber arasında kesin bir kategorik bir ayrım olmadığından ,bedeni bir hastalık,bazen ruhi yaşantıyı da hasta ettiği gibi,ruhi bir hastalık bazen bedeni de etkileyebilir.O halde tam sağlıklı bir kişilik için hem bedeni hem de ruhu dengeli bir şekilde sağlıklı tutmak gerekir.İslam,namaz ve diğer ibadet sistemiyle her türlü hastalığa karşı hem koruyucu bir hekimlik ,hem de iyileştirici etkin bir ilaçtır.

  Namaz bütün erkanıyla Allah’ı hatırlama ve zikretmektir.Allah’ı zikretmek olan namaz,insanın bedenine,hem de ruhuna şifadır.Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:”Onlar inanmışlar,kalbleri Allah’ı zikirle huzura kavuşur.”(Ra’d Suresi:28)Yine:”Rablerinden korkanların bu kitaptan tüyleri ürperir,sonra hem derileri,hem de kalbleri Allah’ın zikriyle yumuşar ve yatışır.”(Zümer Suresi:23) Bir hadis-i şerifte,”Namazda şifa vardır.”(Ahmed ibn.-i Hanbel:2/390) buyurulur.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Namazın herkese faydaları
  5 madde ile namazın fert ve topluma faydaları


  Her ibadette olduğu gibi namaz ibadetinin de bizlere kazandırdığı güzel hasletler/faydalar vardır.
  Bu güzel hasletler kısacası şunlardır;
  1- Namaz vesilesiyle Allah ve Peygambere itaat edilmiş ve en faziletli ibadeti yerine getirilmiş olur
  2- Kişi namazla Allah’ı anmış olur. Çünkü Yüce Allah "Beni anmak için namaz kıl" buyurmuştur (Taha, 14).
  3- Kişi namaz kılmak suretiyle maddî ve manevî kirlerden temizlenir.
  4- Namaz kişiye ilahi gözetim altında olduğunu hatırlatır. Bu hususta Efendimiz (s): “Gece ve gündüz melekleri sizi takip ederler. Sabah ve ikindi namazlarında toplanırlar. Sonra sizinle geceleyen melekler, ilâhî huzura çıkarlar. Rab’leri onlara, “-onları en iyi bir şekilde bildiği halde- kullarımı nasıl buldunuz?” diye sorar. Melekler, “onları namaz kılarken terk ettik ve namaz kılarken bulduk” cevabını verirler.
  5- Namaz bizleri kötülüklere karşı korur. Bu konuda Yüce Mevla'mız şöyle buyurmaktadır: “(Ey Peygamber) Kitaptan sana vahyolanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar.” Rabbim hepimize hakkıyla namaz kılmayı nasip eylesin.


 4. Misafir
  hımm iyiymiş güzel tşekürlr.... ödevim için hem de çok güzelmiş .... :D

 5. Misafir
  çok güzel hemde çok işime yaradı 100 aldım

 6. Misafir
  çok işime yaradı saolun

  Namazın faydalarından bir kaçı
  namazın topluma ve bireye sağladığı faydalar

  Namazın temizlik ve vücut sağlığı bakımından insana pek çok faydası vardır. Çünkü namaz kılan kimse, abdest almak zorundadır. Bu da günde birkaç defa hem maddi hem de manevi olarak temizlenmek demektir. S
  evgili Peygamberimiz (sav); “Sizden herhangi birinizin kapısı önünde bir nehir bulunsa ve o kimse bu nehirde günde beş defa yıkansa kendisinde kirden bir şey kalır mı?”diye sordu. Sahabe-i Kiram “hiç kir kalmaz ya Rasülullah. Cevabını aldığında “İşte beş vakit namazda buna benzer, Allah namazla günahları siler.’’ buyurmuşlardır


 7. Misafir
  bence çok iyidi çunku odevimde bana yardımcı oldu ve ogretmenim begendi

 8. Misafir
  Çok teşekkür ederim. Ödevimi yapmamda çok yardımcı oldu. Bize böyle bir site verdiğiniz için size çok çok teşekkür ederim

 9. Misafir
  çok teşekkür ederim çok işime yaradı. bize böyle bir site yaptığınız için sizlere teşekkürlerimi sunarım

 10. Misafir
  teşekkürler çok işime yaradı bu sayfa bir harikaaa

 11. imam
  Üye
  Namazın topluma ve ferde en büyük faydası birlik ve beraberliği sağlamasıdır.

 12. sahabeyolunda
  Üye
  amin işallah namaz kılıyoruz kimin karşısındayız ne okuyoruz farkında değiliz Allah cümlemizi gaflet uykusundan uyandırsın hak ve hakikatleri göstersin Amin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
namazın bireye ve topluma sağladığı faydalar,  namazın bireye ve topluma sağladığı faydaları,  namazın bireysel faydaları,  namazın bireysel ve toplumsal faydaları,  namazın bireye ve topluma sağladığı faydalar nelerdir,  namazın topluma ve bireye faydaları,  namazın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir