+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz kılmamanın mazereti olabilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz kılmamanın mazereti olabilirmi?

  Reklam
  Sual: Namaz kılmamanın mazereti olabilirmi? Bazı işyerlerinde namaz kılmayafırsat verilmemesi mazeret sayılır mı ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Namaz kılmamanın mazereti olabilirmi?


  Reklam  Cevap: Bilindiği gibi namaz, dinimizin ifasını emrettiği ibadetlerin en önemlisidir. Kelime-i şehadetten sonra, İslam binasının üzerine kurulduğu beş esastan birincisidir. Akıllı ve ergenlik çağına ulaşan her Müslümanın namaz kılması farzdır. Terk edilmesi ve geciktirmeyi caiz kılan meşru bir mazeret bulunmaksızın vaktinde eda edilmeyip kazaya bırakılması, en büyük günahlardan biridir. Namaz, uyuya-kalmak, unutmak ve başla da olsa ima ile kılamayacak kadar hasta olmak gibi meşru bir mazeret bulunmadıkça kazaya bırakılamaz. Hz. Peygamber (s.a.s.) “Biriniz uyuyakalır veya unutur da bir namazı vaktinde kılamaz ise, hatırladığı vakit o namazı kılsın.” (Buhari, Mevakit, 37; Müslim, Mesacid, 314-316.) buyurmuştur. Meşguliyeti çok olmak, aile fertlerinin geçimini sağlamak için yapılan çalışma ve yolculuk gibi durumlar namazın ertelenmesi için özür sayılmaz. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Öyle erkekler vardır ki, onları ne bir ticaret, ne bir alış-veriş, Allah’ı anmaktan, namazı dosdoğru kılmaktan ve zekât vermekten alıkoyamaz. Onlar, dehşetinden kalplerin ve gözlerin ters döneceği günden korkarlar.” (Nûr, 24/37.) İşverenin veya işyerinde sorumluluk alan kimsenin, namaz kılmak isteyen memurlarına ve işçilerine, cuma ve günlük dinî görevleri olan namazlarının hiç değilse farzlarını kılabilme imkânını sağlaması gerekir. Ancak çalışanın da işini aksatmamak ve iş disiplininin korunması açısından işverenin veya amirlerin iznini alması uygun olur. İzin verilmemesine rağmen kılınan namaz geçerlidir. Namaz kılma imkânı bulunmayan bir yerde çalışan kimsenin bu imkânı bulabileceği bir iş araması uygun olur.

  Kaynak: d
  iyanethaber.


 3. Muhasibi
  Editör
  Her ibadetin mazereti olur fakat namaz kılmamanın mazereti olmaz...

 4. Misafir
  şunların haricinde yok kardeş
  ya deli olacan
  ya kafir olacan
  yada ölü olacan
  anlaşıldı sanırım.

 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  şunların haricinde yok kardeş
  ya deli olacan
  ya kafir olacan
  yada ölü olacan
  anlaşıldı sanırım.
  kafir haricinde diğer ikisi başa gelmeden önce yine
  mutlaka kılınması gerekir,deli ve ölünün üzerinden
  sorumluluk zaten kalkar


 6. Muhasibi
  Editör
  Ben burda deliden falan bahsetmedim .Deliye zaten namaz farz değil ki...

 7. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Ben burda deliden falan bahsetmedim .Deliye zaten namaz farz değil ki...
  şunların haricinde yok kardeş
  ya deli olacan
  ya kafir olacan
  yada ölü olacan
  anlaşıldı sanırım.
  sen değikl misafir kardeş bahsetmiş Muhasibi kardeşim=)

 8. Muhasibi
  Editör
  sen değikl misafir kardeş bahsetmiş Muhasibi kardeşim
  Bende onu misafir kardeşe atfen söyledim kardeşim

 9. Misafir
  kafir haricinde diğer ikisi başa gelmeden önce yine
  mutlaka kılınması gerekir,deli ve ölünün üzerinden
  sorumluluk zaten kalkar


  Ben misal vermiştim arkadaşlar selametle...

 10. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Namaz kılmamanın mazareti

  Bilindiği gibi namaz, dinimizin ifasını emrettiği ibadetlerin en önemlisidir. Kelime-i şehadetten sonra, İslâm binasının üzerine kurulduğu beş esastan birincisidir. Akıllı ve ergenlik çağına ulaşan her Müslümanın namaz kılması farzdır. Terk edilmesi ve -geciktirmeyi caiz kılan meşru bir mazeret bulunmaksızın- vaktinde eda edilmeyip kazaya bırakılması, en büyük günahlardan biridir. Namaz, uyuyakalmak, unutmak ve başla da olsa ima ile kılamayacak kadar hasta olmak gibi meşru bir mazeret bulunmadıkça kazaya bırakılamaz. Hz. Peygamber (s.a.s.) “Biriniz uyuyakalır veya unutur da bir namazı vaktinde kılamaz ise, hatırladığı vakit o namazı kılsın” (Buhârî, Mevâkît, 37; Müslim, Mesâcid, 314-316) buyurmuştur. Meşguliyeti çok olmak, aile fertlerinin geçimini sağlamak için yapılan çalışma ve yolculuk gibi durumlar namazın ertelenmesi için özür sayılmaz. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur: “Öyle erkekler vardır ki, onları ne bir ticaret, ne bir alış-veriş, Allah’ı anmaktan, namazı dosdoğru kılmaktan ve zekât vermekten alıkoyamaz. Onlar, dehşetinden kalblerin ve gözlerin ters döneceği günden korkarlar” (Nûr, 24/37). İşverenin veya işyerinde sorumluluk alan kimsenin, namaz kılmak isteyen memurlarına ve işçilerine, cuma ve günlük dini görevleri olan namazlarının hiç değilse farzlarını kılabilme imkânını sağlaması gerekir. Ancak çalışanın da işini aksatmamak ve iş disiplininin korunması açısından işverenin veya amirlerin iznini alması uygun olur. İzin verilmemesine rağmen kılınan namaz geçerlidir. Namaz kılma imkânı bulunmayan bir yerde çalışan kimsenin bu imkânı bulabileceği bir iş araması uygun olur.


+ Yorum Gönder
Namazin mazereti olur mu