+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Hoparlörle ezan okumak, namazda imama uymak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hoparlörle ezan okumak, namazda imama uymak caiz midir?

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Hoparlörle ezan okumak, namazda imama uymak caiz midir?


  Reklam  Cevap: Hoparlör sesin kuvvetini artırıcı bir alettir. Hoparlörden çıkan ses, aksi seda (yankı) değil;
  mikrofon başında okuyan veya konuşan kişinin kendi sesidir. Bu itibarla, daha uzaklardan duyulması için ezanın mikrofondan okunmasında; vaiz, imam ve müezzinin sesinin caminin her tarafından duyulması için camilere hoparlör konulmasında ve cami içinde imamın hoparlörden duyulan sesine iktida edilmesinde dinen bir sakınca yoktur.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Hoparlörle ezan okumak caiz midir?
  hoparlörle ezan okumak


  Ezan, namaz vakitlerini ilan olduğu için, ezanın bilinen sözlerini muhafaza etmek kaydıyla bu ilanın, hoparlörle veya hoparlörsüz yapılması arasında dini açıdan bir fark yoktur. Asıl olan, ezan ile amaçlanan duyuru ya da ilanın kapsam alanını genişletmektir. Nitekim tarihi süreç içinde bu gayenin sağlanması için Müslümanlar çeşitli arayışlar içine girmişler ve Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde olmadığı halde minareler inşa etmişlerdir. Hoparlör sesin kuvvetini artırıcı bir alettir. Hoparlörden çıkan ses, aksi seda (yankı) değil; mikrofon başında okuyan veya konuşan kişinin kendi sesidir. Bu itibarla, daha uzaklardan duyulması için ezanın hoparlörle okunmasında dinen bir sakınca yoktur

+ Yorum Gönder