+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Kısa kollu gömlekle, dar pantolonla namaz kılmak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kısa kollu gömlekle, dar pantolonla namaz kılmak caiz midir?

  Reklam

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Kısa kollu gömlekle, dar pantolonla namaz kılmak caiz midir?


  Reklam  Cevap: Kısa kollu elbise ile namaz câizdir (erkekler için). Hem de kerahatsiz caizdir. Ama şu şartla: "Bir insanın üzerindeki elbisenin kolu uzun olup da, kolunu kıvırır da namaza öyle durursa; mekruh olur.Çünkü uzun koldu, kıvırdı, kısa yaptı; bu, saygısızlık alâmeti... Ama, elbisenin biçilişi kısa kolsa; kısa kollu olduğu için, onda kerahat yoktur."
  Ömer Nasûhî Bilmen

  Fakat, genel bir kaide olarak kardeşlerimiz şunu bilsinler:

  Cami ibadet yeri olduğundan, Allah'ın huzuru olduğundan;
  (Yâ benî âdeme huzû zîneteküm inde külli mescidin) Her mescide giderken, insanın en güzel, en temiz, en alımlı şekilde giyinmeğe çalışması, ibadete saygısının gereğidir. O bakımdan, camiye mümkün olduğu kadar ciddî kıyafetle gelmeye çalışmak da tavsiye edilir.
  Benim temennim, arkadaşlara tavsiyem --kendi de öyle yapıyorum, görüyorsunuz-- uzun kollu giyinmeleridir. Hem çocuklarınıza, hem kendinize, hem bebelere, kim olursa olsun mümkünse uzun kollu giydirmeğe çalışın!..
  Uzun kollu yazlık elbise arıyoruz çarşıda pazarda; bulmakta bayağı zorluk çekiyoruz. Suudî Arabistan'a gidiyorsun; etekler uzun, kollar kısa... Biz uzun yapalım!..
  Ama bir insanın gömleği kısaysa, onunla camiye gelmişse, namaz kılmışsa; namazı caizdir. Bunu da peşin olarak söylüyoruz. Yâni, alacağınız zaman uzun kollu almanızı tavsiye ederim, fakat bunun da mahzuru yok...

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Kısa kollu gömlek veya dar pantolonla namaz kılmak caiz midir?

  Namaz kılan kimse, manen, Yüce Allah’ın huzuruna çıkmaktadır. Bu sebeple, kılık kıyafeti düzgün olmalıdır. Eskiden kolları sıvamak kibir alameti sayıldığı için, kolu kıvrık namaz kılmak mekruh kabul edilmiştir (Fetâvâ-yı Hindiye, I, 106). Ancak günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla bugün erkeklerin, kısa kollu gömlekle ve çorapsız namaz kılmalarında bir sakınca yoktur.

  Vücut hatlarını belli eden elbisenin namaz dışında da içinde de giyilmesi doğru değildir. Bununla birlikte bu tür kıyafetle kılınan namazın sahih olmadığı da söylenemez. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 274-275).

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Kısa Kollu Gömlekle Namaz Kılınır mı?

  Kadının kısa kollu gömlek ile namaz kılması caiz değildir. Çünkü namazda kadının avreti el ve yüzü müstesna bütün vücududur. Erkeğin kısa kollu gömlek ile namaz kılması ise sahihtir. Çünkü namazda erkeğin avreti diz ile göbeğin arasıdır. Ancak kısa kollu gömlek ile gezmek veya namaz kılmak memlekette adet değilse böyle bir gömlekle namaz kılmak doğru değildir. Adet ise beis yoktur.


  ================================================== ===============

  Kaynak İçin Bakınız: Halil Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar, c.1, s.150.
  ================================================== ===============


+ Yorum Gönder
gömleğin kollarını kıvırarak namaz kılmak,  kisa kollu namaz kilinirmi,  namaz kılarken gömlek kolunu kıvırmak,  diyanet kadin kisa kol ve pantolonla namaz kilarmi,  bayan kisa kol pantolonla namaz kilinirmi,  namazda kolları sıvamak