+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz içinde bazıları el hareketi göz hareketi yaparlar, elbiseleriyle oynarlar. Böyl Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz içinde bazıları el hareketi göz hareketi yaparlar, elbiseleriyle oynarlar. Böyl

  Reklam
  Sual: Namaz içinde bazıları el hareketi göz hareketi yaparlar, elbiseleriyle oynarlar. Böyle kılınan namaz kabuf olur mu? ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Namaz içinde bazıları el hareketi göz hareketi yaparlar, elbiseleriyle oynarla


  Reklam  Cevap: Namaz kılan insan Allah huzurunda bulunuyor demektir. Namazla ilgisi olmayan ve namazı ıslaha

  yönelik olmayan bazı hareketler namazı bozar. Şöyle ki:

  a)Namaz içinde yapılan hareketi karşıdan gören birisi o hareketi yapanın namazda olmadığı kanaatına varırsa -buna "amel-i kesîr" denir ki- bu hareketi yapan kişinin namazı bozulmuş olur. Namaz kılarken yerden bir taş alıp kuşa atmak gibi.

  b) Eğer namaz kılanın bir hareketi, karşıdan bakıldığında onun namazda olduğu kanaatını doğuruyorsa -sözgelimi dizine batacak bir taşı tek eliyle bir kenara atması gibi- buna "amel-i kalîl" denir ki namazı bozmaz. Ancak, zaruret olmadıkça, amel-i kalîl sayılan şeylerin yapılması da mekruhtur.

  Namaz içinde mekruh olabilecek abes hare-ketlerden sakınılmalıdır. Namazı mekruh olarak eda etmiş olan kimsenin, vakit ve fırsat varsa namazı yeniden kılması uygun olur. Eğer vakit ve fırsat yoksa; kerahetle eda edilmiş sayılır; kaza edilmesi gerekmez.

+ Yorum Gönder