+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Kabe'de Kadın; Erkekten Önde Veya Aynı Hizada Namaz Kılınır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kabe'de Kadın; Erkekten Önde Veya Aynı Hizada Namaz Kılınır mı?

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kabe'de Kadın; Erkekten Önde Veya Aynı Hizada Namaz Kılınır mı?


  Reklam  Cevap: Mescid-i Haramda Erkek ve Kadınların Bir Arada Namaz Kılmaları

  Hac mevsiminde Mescidi Haram da erkek ve kadınların karışık vaziyette namaz kılmasında muhazat gerçekleşiyor mu? Gerçekleşiyorsa erkeklerin namazı bozulmuş sayılır mı?

  Gerek İmama uyanın imamın önüne de durup namaz kılması gerekse kadınla erkeğin aynı hizada durup aynı imama uyarak aynı namazı kılmaları hakkında mezhep imamlarının görüş ve ictihadları farklıdır.

  Maliki, Hanbeli ve Şafii mezheplerine göre, kadınla erkeğin yanyana durup namaz kılması, iki tarafında namazını bozmaz. Ancak bunda kerahet vardır. Kabe de ise bu kerahette kalkar. Çünkü bu iki cinsin orada ayrı ayrı yerlerde durup namaz kılması çok zor, hatta bazen imkansızdır. O halde sözü edilen üç mezhep te muhazat hükmü yoktur.

  O halde hac mevsiminde Hanefi Mezhebine bağlı bulunan kadın ve erkekler ayrı ayrı yerlerde namaz kılma imkanı bulamadıkları takdirde bir arada sözü edilen üç mezhebe uyarak kılabilirler. Bu bir fetvadır.

  Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Celal Yıldırım

+ Yorum Gönder