+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Adak namazı hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adak namazı hakkında bilgi

  Reklam
  Sual: adadığım namazın rekat sayısı toplam 5 vakit namazın toplam sayısını geçiyor . adadığım namazı aynı gün kılmalımıyım ? yoksa günlere bölüştürebilirmiyim ? birde normal vakit namazını kılınca adaak namazımdaki rekat sayısından düşebilirmiyim yoksa onu ayrı kılıp onu ayrı kılmalımıyım ? ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Adak namazı hakkında bilgi


  Reklam  Cevap: Adak olarak farz namazı adamak sahih midir?  adak namazında nasıl niyet edilir


  Adak namazı hakkında bilgi
  adadığım namazın rekat sayısı toplam 5 vakit namazın toplam sayısını geçiyor . adadığım namazı aynı gün kılmalımıyım ? yoksa günlere bölüştürebilirmiyim ? birde normal vakit namazını kılınca adaak namazımdaki rekat sayısından düşebilirmiyim yoksa onu ayrı kılıp onu ayrı kılmalımıyım ?
  Yukada verilen iki başlıktan mutlaka yararlanın.

  1- Farz namaz adanamaz.(çünkü her müslüman farzlarını kılmak zorundadır.)
  2- Adanan nafile namaz ne kadar erken kılırsa o kadar sevabı çok olur.
  3- Kılınan farz namaz, adanan namaz yerine geçmez.


  ADAK (Nezir)
  Allah'u Teâlâ'ya ibâdet maksadıyla mükellef olmadığı halde mübah olan bir işi yapmayı kararlaştırmak, kişinin öyle bir ameli kendisine vâcip kılması ve bunu yapacağına dair Allah'a söz vermesi.
  Allah rızası için yapılan adaklar Allah katında geçerlidir. Yalnız Allah'ın rızası gözetilirse böyle bir ibâdetten sevap elde edilir. Sırf Allah rızası için oruç tutmak, sadaka vermek, Kur'an okumak namaz kılmak gibi. Ancak sırf dünyevî bir maksat uğruna yapılan adaklar geçerli değildir. "Falan bir işim olursa şu kadar oruç tutacağım", veya şu kadar sadaka vereceğim demek gibi. Buna benzer dünyaya yönelik isteklerin olması halinde yapılan adaklarda sırf dünyevî bir arzu taşıdığından ibâdetlerde aranan ihlâs* ve Allah rızası özelliği kaybolmuş oluyor. Aslında böyle bir adak Allah'ın takdirini değiştirmez. Mukadder ne ise o olur. Fakat her ne olursa olsun "falan işim olsun, şöyle böyle oruç tutacağım, sadaka vereceğim..." gibi adakları yaptıktan sonra mutlaka yerine getirmek vâcip olur.
  _____________________
  Adağın Şartları
  Adağın İslâmî hükümlere göre geçerli olabilmesinin çeşitli şartları vardır:
  1- Adanan ibâdetin cinsinden mutlaka bir farz veya vâcibin olması gerekir. Örneğin "üç gün oruç tutacağım.", "Şu kadar namaz kılacağım", "Kurban keseceğim", diye adamak câizdir ve böyle bir adak sahihtir. Fakat "Filan hastayı ziyâret edeceğim", "Aldığım malları sermayesine satacağım", demek adak olmuyor. Dolayısıyla Allah rızası için adanan ibâdetin cinsinden farz ve vâcip olmayan hattâ İslâm dininde yapılması uygun olmayan, İslâm'ın emretmediği kötü geleneklerden ibaret olan türbelere, yatırlara mum yakmak, bu yatırların uğruna bir şeyler yapmak, yatırlara bazı eşyalar adamak câiz değildir. Hattâ bu gibi adaklar kesinlikle haramdır .
  _______________________
  3- Adanan ibâdet o anda veya gelecekte yapılması farz olan bir ibâdet olmamalıdır. Meselâ 'şu işim olursa öğle namazını veya yatsı namazını kılacağım', yahut 'Ramazan'da oruç tutacağım', veya zengin olduğu halde 'Kurban bayramında kurban keseceğim' gibi adaklar sahih değildir. Çünkü bu gibi ibâdetler zaten farz veya vâcip ibâdetler olup yerine getirilmesi gereken ibâdetlerdir. Buna göre bu tür adaklar geçerli değildir.
  ___________________________


 3. Misafir
  merhaba ben bir işim olursa 20 rekat namaz kılıcam demiştim bu namazı nasıl kılarım acaba

+ Yorum Gönder
adak namazı,  adak namazına nasıl niyet edilir