+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden İkindi namazının sünneti hangi hallerde terk edilir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İkindi namazının sünneti hangi hallerde terk edilir ?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: ikindi namazının sünneti hangi hallerde terk edilir ?


  Reklam  Cevap: Gayr-i Müekked Sünnetler
  İkindi namazının sünneti ile yatsı namazının ilk sünneti gayr-i müekkeddir. Peygamberimiz bunları bazan kılmış bazan terketmiştir. Bunları da kılmaya çalışmalı, kılmamayı alışkanlık haline getirmemelidir.
  diyanet...


  Namazın sünnetlerini özürsüz olarak terketmek mekruh olarak görülmüştür. Ancak bir rahatsızlıktan veya özürden dolayı terkedilmesinin bir mahzuru yoktur. Rahatsızlığınız varsa farz namazlarını kılar ve elinizden geldiği kadar da sünnetleri kılmaya çalışırsınız.

  Sabah, öğle, akşam ve yatsının son sünneti müekked sünnettir. Bu namazları kılmanın sevabı çoktur. Ayrıca kılmamayı alışkanlık haline getirmek ise mekruhtur. işte olduğunuz vakitlerde eğer zaman sıkıntısı çekiyorsanız bu bir özür sayılabilir. Sadece farzını kılabilirsiniz. Ancak iş dışındaki vakitlerde kılmamak doğru değildir. Zaten bu sünnet namazların tamamı on dk. bile sürmemektedir. Halbuki günde nice on dakikalarımızı boş yere harcamaktayız. Bizce namazdan değilde bu boş geçen zamanlardan tasarruf yapmak daha makul bir davranış olur.
  alıntı.
  .

 3. Misafir
  Esselamu aleykum işimiz sıkı olduğunda veya bir yolculukta bende bunu yapıyorum peygamber efendimiz yapmış sünnetini eda diyede düşündüğüm oluyordu okuduğumuz iyi oldu ALLAHUTEALA razı olsun

+ Yorum Gönder
ikindi namazının sünneti hangi hallerde terk ederim