+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Hz. Ali'nin, bayram namazından önce nafile namaz kılmak isteyen adamı engellediği doğ Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Ali'nin, bayram namazından önce nafile namaz kılmak isteyen adamı engellediği doğ

  Reklam

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Hz. Ali'nin, bayram namazından önce nafile namaz kılmak isteyen adamı engelled


  Reklam  Cevap: Hz. Ali'nin, bayram namazından önce nafile namaz kılmak isteyen adamı engellediği doğru mudur?

  Bir bayram günü namazgâhta bir adam, bayram namazından önce nafile namaz kılmak istemiş ve İmam Ali(radıyallahü anh) o adamın namaz kılmamasını söylemiş, O da ey müminlerin emîri: Ben biliyorum ki Allah namaz kıldığı için insanı azap etmez, demişti. İmam Ali(radıyallahu anh) “Ben de biliyorum ki bir işi Allah`ın Resulü yapmadıkça ve ona teşvikte bulunmadıkça Allah o işe sevap vermez. Şu halde senin namazın abestir, boşuna bir meşguliyettir. Abes ise haramdır. Sen Allah`ın Resulüne (sallâllahû aleyhi vesellem) uymadığın için ihtimal ki Allah seni azap ta edecek.” buyurdu. Yazdıklarımı alıp kabul et ve şüpheye düşenlerden olma. (Dürretü`n-Nasıhin`den özet olarak. s/42)


  Dürretu’n-nasihin, hadisler için başvurulacak bir kaynak değildir. Bir nasihat kitabı olup içinde sahihler yanında zayıf hatta doğru olmayan rivayetler de vardır.

  Bununla beraber, Hz. Ali’ye isnat edilen bu sözler-mana itibariyle doğrudur. Çünkü Allah’ın rızası ve hoşnutluğunu bize öğreten Hz. Peygamberdir. O halde ilahî rızayı kazanmak için onun yolunu takip etmek gerekir.

  Yoksa birisi kalkıp “Allah, namaz kılanları cezalandırmaz, belki sevap verir” diyerek, öğle namazın farzını sekiz rekat kılsa veya akşamı 13 rekat kılsa, herhalde sevabı değil, azabı hakeder, cezayı çeker. Çünkü İbadetlerde esas olan Hz. Peygambere uymaktır. “Benim nasıl namaz kıldığımı görüyorsanız, siz de öyle kılın” (Kenzu’l-ummal, h. no:18879); “Hac ibadetlerinizi benden alın/ öğrenin”(a.g.e, h. no: 12302) manasındaki hadisler de Hz. Peygambere tabi olmayı şart koşmaktadır.

  Aşağıda mealleri verilen ayetlerden bunu anlamak mümkündür:

  “Kim resûlullaha itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Kim itaatten yüz çevirirse aldırma, zaten seni üzerlerine bekçi göndermedik ki!”(Nisa, 4/80).

  “De ki: “Allah’a ve Resulullaha itaat ediniz. Şayet yüz çevirirlerse, bilsinler ki Allah kâfirleri sevmez.”(Ali İmran, 3/32).

  “De ki: “Allah’a itaat edin, Peygambere itaat edin! Eğer sırtınızı dönerseniz bilin ki Peygamber kendi görevinden, siz de kendi yükümlülüğünüzden sorumlu olursunuz. Ama ona itaat ederseniz, doğru yolu bulmuş olursunuz. Yoksa, peygamberin görevi, açıkça tebliğ etmekten başka bir şey değildir.”(nur, 24/54).

  “Ey iman edenler! Allah’a ve Resulüne itaat edin de emeklerinizi boşa çıkarmayın” (Muhammed, 47/33).

  “Peygamber size ne verirse onu alınız, o sizi neden men ederse onu terk ediniz. Allah’a karşı gelmekten sakınınız. Muhakkak ki Allah’ın cezası pek çetindir”(Haşr,59/7).

  “Ey Resulüm, de ki: “Ey insanlar, eğer Allah’ı seviyorsanız, gelin bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah gafurdur, rahimdir/çok affedicidir, engin merhamet ve ihsan sahibidir”(Ali İmran, 3/31).

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder