+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Evde kopek varken namaz kılınması ve namazın kabul olmadıgı dogrumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evde kopek varken namaz kılınması ve namazın kabul olmadıgı dogrumu?

  Reklam
  Sual: ben hanıfıyım evde 9 aydır beslıyorum ama dun hocamızın bırı kopegın oldugu yerde namaz ve ıbadetın cok gunah oldugunu ve kus ve balık ve cıvcıv dahı buna evde bulundurulmaz dedı.ben 2 gundur kafam karıstı nolur allah rızası ıcın ban acık sekılde bılgın verırımısn namazımı hoca bırakmamı ıstemıs bırakmak ıstemıyrum ama kıldıgım namazın kabul olmadıgını hıssedıyorum bu kuskudayım nolur bana yardımcı olun allah rızası ıcn... ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: evde kopek varken namaz kılınması ve namazın kabul olmadıgı dogrumu?


  Reklam  Cevap:
  Hanefilere göre köpek elbiseye sürtünürse o elbiseyle namaz kılınır. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir.

  “İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

  Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır, kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

  Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir."( Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 46,50,56-58)

  Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadisler de göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

  a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

  b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

  c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder. (Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar, Hayreddin Karaman, İz Yayıncılık)

  İçinde köpek bulunan eve meleklerin girmemelerinin sebebi onların pis kokmaları, pislik yemeleridir. Bundan dolayı gereksiz yere köpek edinen kimse evine melek girmekten mahrum bırakılmak suretiyle cezalandırılmıştır. (Nevevî, Şerhu'l-Müslim, Kahire 1347-49/1929-30, XIV, 84; Aynî, Umdetü'l-Kârî, Kahire 1348, XV, 139).

  Hanefilerde esah olan, köpeğin bizatihi necis olmadığıdır, zira korunma ve avlanmada ondan yararlanılmaktadır. Domuz ise bizatihi necistir. Kurandaki "O pistir" ayetinden kasıt domuzdur.

  Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir. Vücudunun diğer yerleri buna kıyas edilmez. Ağzını kaba sokarsa kab yedi defa yıkanır. Resulullah (as) buyurdu ki: Köpek sizden birinin kabından içerse, onu yedi defa yıkasın. Ahmed ve Müslim'de: "Köpeğin ağzını soktuğu sizden birinin kabının temizliği, ilki toprakla olan yedi defa yıkamaktır. (Ahmed, Buhari, Müslim)

  Malikilere göre: İster beslenmesine izin verilen bekçi ve çoban köpeği olsun, isterse başka köpek, mutlak olarak temizdir. Sadece ağzını soktuğunda meşhur olan görüşe göre taabbüden yedi defa yıkanır. Ayağını veya hareket ettirmeden dilini soksa veya salyası düşse yıkamak gerekmez.

  Şafii ve Hanbelilere göre: Köpek domuz ve onlardan türeyenler, bunların artığı, teri necistir. Bunlarla kirlenen eşya biri toprakla olmak üzere yedi defa yıkanır. Önceki hadise binaen ağzının necaseti sabit olursa, geri kalan kısım da öncelikle öyledir. Zira ağzı fazla soluduğu için en temiz yeridir. (Bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi Prof. Dr. Vehbe Zuhayli)

  Sorularla İslamiyet


 3. Galus
  Devamlı Üye
  evde köpek varken yapılan ibadetler geçerlidir namaz kabul olur,fakat evde köpek beslenebilmesi için bazı şartların olması gerekir.evde köpek beslemek eve meleklerin girmemesi demektir bu yüzden beslememek en güzelidir.

  kus ve balık ve cıvcıv dahı buna evde bulundurulmaz dedı.
  her nereden fikir almış bilmiyorum ancak bu bilgi sonderece yalnış ve kendisinin bilgisiz olduğunu göteriyor.ben evde kuş ve tavuk beslerim. balık yok fakat olsa onuda beslerim


  namazımı hoca bırakmamı ıstemıs bırakmak ıstemıyrum ama kıldıgım namazın kabul olmadıgını hıssedıyorum
  siz namazı değil o hoca dedğiniz kişiyi şahısı bırakın bence ...

  namazınıza devam edin ve gelen sözlere aldırış etmeyin namazınız Allah cc kabul etmiştir inşaallah.Allah hoca dedğiniz kişiyi ıslah etsin
  .

+ Yorum Gönder