+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz ve bir kaç soru: Dört dörtlük nasıl namaz kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz ve bir kaç soru: Dört dörtlük nasıl namaz kılınır?

  Reklam
  Sual: Ben yeni namaza başladımda. Namaz ile ilgili bir kaç sorum olacaktı.
  1) Namaz kılarken sure sırası önemli midir?

  Bu şekilde mi olacak?
  1rekatta fil
  2rekatta kurayş
  3rekatta maun
  4rekatta kevser

  Ben bu sureleri sırası ile okumuyordum. çünkü her sureyi ezbere bilmiyorum bazı bildiklerim var onları da karıştırıyorum. Ben sureleri sırasıyla okumamış olsam günaha girmiş olur muyum?

  2) Yanılma Secdesi nasıl kılınır?

  3) Namazda kamet getiriyorlar bu namazın neresinde söylenir?

  4) Bir sorum daha olacak. Dört dörtlük nasıl namaz kılınır?

  Forumu bakma şansım olmadı. Bu yüzden sorular varmıydı bilmiyorum sorularımı cevaplarsanız memnun olurum. ? 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: Namaz ve bir kaç soru: Dört dörtlük nasıl namaz kılınır?


  Reklam  Cevap:
  Ben bu sureleri sırası ile okumuyordum. çünkü her sureyi ezbere bilmiyorum bazı bildiklerim var onları da karıştırıyorum. Ben sureleri sırasıyla okumamış olsam günaha girmiş olur muyum?
  bildiğin süreleri yazsan sana bir sıralama yaparız kardeş. Çünkü ilk rekatta okudugunun 3 ayet fazlasını ikinci rekatta okuman mekruh. ve Ayetleri Sıra ile okuman veya en az 2 ayet atlayarak okuman lazım. terse okursan veya 1 ayet atlarsan yine mekruh olur.


  2) Yanılma Secdesi nasıl kılınır?
  Secde-i sehv [yanılma secdesi], farzın gecikmesi, farzın tekrarı, vacibin terki, vacibin gecikmesi, vacibin tekrarı ve vacibin değişmesinden dolayı, o namazın sonunda yapılması gereken iki secde ile Ettehıyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Bârik ve Rabbena âtinâ okumaktan ibarettir. Şöyle yapılır:
  Son oturuşta Ettehıyyatü okunduktan sonra, sağa selam verilir. Ondan sonra Allahü Ekber denilerek secdeye varılıp, üç kere, Sübhane Rabbiyel-â’la okunur. Ondan sonra, Allahü Ekber denilerek doğrulur. Az bir miktar duraklamadan sonra, tekrar Allahü Ekber diyerek, ikinci secdeye varılır. Yine üç kere, Sübhane Rabbiyel-â’la okunduktan sonra, Allahü Ekber denilerek doğrulur ve oturulur. Ettehıyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Bârik ve Rabbena âtinâ okunup, önce sağ, sonra sol tarafa selam verilir.

  3) Namazda kamet getiriyorlar bu namazın neresinde söylenir?
  namaza başlamadan söylenir sonra tekbir getirilip başlanır. Ezanda okuyabilirsin ezandan sonra kamet okunup namaza başlanır. ama ezan camide okunduğu için okumasanda olur. Kaza namazlarında 1 Ezan okursun bir kamet okursun niyet edip başlarsın. 1 den fazla kaza kılacaksan eğer Sadece 1 ezan yeter diğerlerinde kamet getirirsin sadece.

  4) Bir sorum daha olacak. Dört dörtlük nasıl namaz kılınır?
  Sünnetlerine uyarak kılınır kardeş. huşu suna riayet ederek kılınır. 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  dört dörtlük namaz kılmak kolaymı.hadi rukusunu secdesini tam yaptın tesbihleri 7 kere söyledin.kıraat nolacak.her harfi düzgün çıkarabiliyormuyuz.huşu nolacak.namazda aklımıza hiçbir şey getirmeyebiliyormuyuz.bunlar önemli.

 4. Misafir
  bildiğim sureler fatiha fil kureyş kevser ihlas

 5. islamyolu
  Emekli
  Fatihayı her rekatta okumak vaciptir zaten. Fatihayı işe karıştırma . Zammı sürelere geçelim. bak kardeşim Fil süresini ilk rekatta oku ikinci rekatta Kureyş oku. veya ilk rekatta Kevseri oku ikinci rekatta ihlası oku. Ama ihlası kevserden önce okuma yoksa mekruh olur. 4 rekatlı namazlarda istersen Fil - kureyş - Kevser - ihlas diye sıraya koyabilirsin. tabiki 4 rekat olarak sünneti kastediyorum. zaten sünnette her 2 rekat müstakildir. yani 3. rekata kalktığında fil ile kevseride okuyabilirsin , fil ile ihlası da okuyabilirsin , kureyş den sonra Kevseri okursan mekruh olur çünkü 1 ayet atlanılmış oluyor. en az iki ayet atlaman lazım onun için. Kureyşten sonra ihlası okuman lazım.

  Vitir namazında. Fil - Kureyş - İhlas okuyabilirsin. ihlas yerine Kevser okunmaz mekruh olur. veya Fil - kevser - ihlas sürelerinide okuyabilirsin.

 6. Misafir
  aslolan niyettir eksik yada yanlış diye vazgeçmek yerine eksikleri tamamlamaya çalışmak rabbini memnun eder

+ Yorum Gönder
dort dortluk olmak icin dua