+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Sesli olarak Kur’an-ı Kerim okunan bir yerde namaz kılınabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sesli olarak Kur’an-ı Kerim okunan bir yerde namaz kılınabilir mi?

  Reklam

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Sesli olarak Kur’an-ı Kerim okunan bir yerde namaz kılınabilir mi?


  Reklam  Cevap: Kur’an okunduğu zaman Müslümanın onu dinlemesi gerekir. Ayet-i kerimede; “Kur’an okunduğu zaman ona kulak verip dinleyin ve susun ki size merhamet edilsin.” buyrulmaktadır.(A’raf, 7/204.)

  Kur’an-ı Kerim okunurken Müslümanların konuşmayı bırakıp onu dinlemeleri istenmekle birlikte bunun farz olup olmadığı, farz olması durumunda da bu hükmün mutlak olup olmadığı konusunda farklı görüşler ileri sürülmüştür.
  Bazı âlimlerin görüşüne göre Kur’an okunduğunda onu dinlemek her zaman farzdır. Bazılarına göre ayet, farziyet değil tavsiye (nedb) anlamı taşımaktadır. Bazı âlimlere göre ise ayet, sadece namazda okunan Kur’an’ı dinlemekle ilgilidir; namaz dışında Kur’an okunurken onu dinlemek ise müstehaptır.

  Hanefi mezhebinde namaz dışında Kur’an okunurken onu dinlemenin hükmü hakkında iki görüş vardır.

  Birine göre bu dinleme farz-ı ayn, diğerine göre ise farz-ı kifayedir.

  Farz-ı kifaye olduğunu söyleyenlere göre, Kur’an okunan yerde onu dinleyen birileri varsa diğerlerinden sorumluluk düşer. Ayrıca bu mezhepteki her iki görüşe göre de, Kur’an okunurken, bir mazeret sebebiyle onu dinleyemeyenler sorumlu olmazlar. Özellikle, çarşı ve işyeri gibi mekânlarda insanlar kendi işleriyle uğraşırken birileri onların yanında Kur’an okuyorsa, dinlemeyenlerin değil, okuyanın günahkâr olacağı ifade edilmiştir.

  Buna göre, başkalarının dinlemesine mani olmadan camide sesli olarak Kur’an okunurken bir kenarda namaz kılmakta sakınca yoktur

  Din işleri kurulu


+ Yorum Gönder
kuran okunan yerde namaz kılınır mı