+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden İçinde resim bulunan evde namaz kılınır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İçinde resim bulunan evde namaz kılınır mı?

  Reklam

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: İçinde resim bulunan evde namaz kılınır mı?


  Reklam  Cevap: Hz. Peygamber (s.a.s.)’in; “Melekler, içerisinde köpek ve resim-heykel bulunan eve girmezler.” anlamındaki hadisleri değişik hadis kitaplarında zikredilmektedir. (Buhâri, Libâs, 88.) Bununla birlikte bu uyarının, daha ziyade tapınılmak veya tazim göstermek amacıyla evlerde bulundurulan fotoğraf, resim ve heykeli kapsadığı bazı âlimler tarafından ifade edilmiştir.

  Diğer taraftan, mezkûr hadisin bu şekildeki yorumundan hareket eden âlimler, tapınma ve tazim amacı güdülmeyen ve umumi adaba aykırı olmayan canlı varlık ların resimlerinin yapımını da caiz görmüşlerdir.
  Durum böyle olunca, dinimizin ilke ve amaçlarına ve genel ahlak kurallarına aykırı olmamak kaydıyla, söz konusu hayvan resim veya figürlerinin evlerde bulunmasında bir sakınca yoktur.

  Ancak namaz kılınacak yerde namaz kılanın görüş alanına girecek konumda bulunması mekruh görülmüştür. Çünkü bu durumda namaz kılanın dikkati dağılır ve huşuu kaybolur.

  Eğer söz konusu resimler halıda veya sergide yer alıyorsa, çok belirgin olmamaları hâlinde bu halı ve sergiler üzerinde namaz kılınabilir.

  Eğer belirgin bir hâlde iseler, namaz kılarken doğrudan bu resimler üzerine secde edilmesi mekruh görülmüştür.


+ Yorum Gönder