+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Misafir olan imam, yanılarak dört rekat kılarsa buna uymuş olan mukimin namazı ne olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Misafir olan imam, yanılarak dört rekat kılarsa buna uymuş olan mukimin namazı ne olur?

  Reklam

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: Misafir olan imam, yanılarak dört rekat kılarsa buna uymuş olan mukimin namazı ne olur?


  Reklam  Cevap: Misafir farzı dört rekat kılarsa, son iki rekatı nafile olur. Emri dinlemediği için ve nafilenin iftitah tekbirini ve farzın selamını terk ettiği için ve nafileyi farz ile karıştırdığı için, günah olur. Unutarak dört rekat kılan kimse secde-i sehv yapar.

  Misafir olan imam, yanılarak dört rekat kılarsa, buna uymuş olan mukimin namazı fâsid olur. İkinci rekatta oturmazsa, farzı kabul olmaz. Üçüncü rekatın secdesini yapmadan, o şehirde 15 gün kalmaya niyet ederse, o farzı dört rekat kılması lazım olur. Fakat, üçüncü rekatın kıyamını ve rükuunu tekrarlaması lazım olur. Çünkü, bu ikisini nafile olarak yapmıştı. Nafile olarak yapılan ibadet farz yerine geçemez.

  Misafir sureleri kısa okur. Tesbihleri üçten az yapmaz. Yolda iken, yani sıkıntılı zamanında, sabah namazından başka sünnetleri terk edebilir. Sünnetleri özür ile terk etmek caizdir. Seferde, yatsı namazını kerahet vaktine bırakmak caizdir.

+ Yorum Gönder