+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Gece kıldığı namaz, mutlaka onu o günahtan alıkoyacaktır, anlamındaki hadis sahih midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gece kıldığı namaz, mutlaka onu o günahtan alıkoyacaktır, anlamındaki hadis sahih midir?

  Reklam
  Sual: Gece kıldığı namaz, mutlaka onu o günahtan alıkoyacaktır, anlamındaki hadis sahih midir?


  Hz. Muhammed Mustafa(SAV) Biz kullara her şeyi Yüce ALLAH'ın Ayetlerini bizlere tebliğ etmekle görevliydi.Kendi başına hiçbir şey katmamış ve söylememiştir herşeyi kuran'a dayanarak söylemiştir,tebliğ etmiştir bizlere.Kuranda olmayan vede geçmeyen bir kelime (AMİN) AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Gece kıldığı namaz, mutlaka onu o günahtan alıkoyacaktır, anlamındaki hadis sa


  Reklam  Cevap:
  Peygamberimize (asm): “Falan adam geceleyin namaz kılıyor, gündüz olunca da hırsızlık yapıyor.” dediler. Peygamberimiz (asm) de:
  “İşlediği amel onu yaptığı kötülüklerden yakında alıkoyacaktır.”
  diye cevap verdi. (bk. Gazalî, İhyau’l-ulum, 1/366)

  - Bu hadisin tahricini yapan Irakî, bunu İbn Hibban’ın naklettiğini belirtmiş, ancak sıhhati konusunda bir şey söylememiştir. (bk.Tahricu ahadis’l-İhya-ihya ile birlikte-, a.g.y)

  Prensip olarak Iraki, zayıf bulduğu hadisleri belirtir. Bu konuda sessiz kalması, bu rivayeti sahih kabul ettiğine bir işaret kabul edilebilir.

  - Bu hadisin anlamı şudur:

  İnsanlar, namaz kılarsa önce yüzeysel bir şekilde kıldıkları için günahlardan sakınmayabilirler. Ancak namaza devam ettiği takdirde bu ibadet yüzeysellikten çıkar yavaş yavaş içselleşir ve ondan alınması gereken takva dersleri alınır.

  Çünkü Allah’ın azamatinin kalplere yerleşmesi ancak ibadetlerle, özellikle de namazla mümkün olur. Allah’ın azametini idrak eden kimse ise ona karşı gelmekten sakınır.

  Nitekim Kur’an’da şöyle buyurulmuştur:
  “Sana vahyedilen kitabı okuyup tebliğ et, namazı hakkıyla ifa et. Muhakkak ki namaz, insanı, ahlak dışı davranışlardan, meşrû olmayan işlerden uzak tutar. Allah’ı namazla anmak, elbette en büyük fazilettir. Allah bütün işlediklerinizi bilir.”
  (Ankebut, 29/45)
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder