+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Gıyabi cenaze namazı nasıl kılınır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gıyabi cenaze namazı nasıl kılınır ?

  Reklam

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Reklam  Cevap: GİYABİ CENAZE NAMAZI KILMAK CAİZ MİDİR?

  Uzak veya yakın bir memlekette vefat eden kimse için gıyabi cenaze namazı kılmak hususunda ihtilaf vardır. Hanefi ve Malıki mezhebine göre caiz değildir. Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre caizdir. Çünkü İslamiyetle müşerref olan Habeşistan Kralı Necaşi vefat ettiğinde Peygamber (sav) O`nun üzerine gıyabi cenaze namazını büyük bir cemaatle kıldırdı. Ebu Hureyre`den rivayet edilmiştir: Necaşi`nin vefat ettiği günde Peygamber (sav) ölüm haberini verdi ve cemaati müsallaya çıkartıp onları saflar haline getirdi ve dört tekbir aldı (Buhari-Müslim).

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Asıl olan, namazının kılınabilmesi için cenazenin hazır bulunmasıdır. Bununla birlikte hazır olmayan cenaze için namaz kılmak da caizdir. Hz. Peygamber (s.a.s.)’in sünnetinde bu uygulamaya rastlanmaktadır. Rivayete göre Rasûlüllah (s.a.s.), Necâşî’nin vefatını haber vermiş, sonra da onun cenaze namazını kıldırmak üzere cemaatin önüne geçmiş, ashab da arkasında saf tutmuştur (Buhârî, Cenâiz, 55; Müslim, Cenâiz, 64). Olayda hazır bulunan Câbir b. Abdullah (r.a.) der ki: “Rasûlüllah (s.a.s.), Necâşî’nin (gıyabında) cenaze namazını kıldırdı. Ben de ikinci yahut üçüncü saftaydım” (Buhârî, Cenâiz, 54). Yine, Rasûlüllah’ın (s.a.s.) Uhud şehitleri (Buhârî, Cenâiz, 73) ve kendisine haber verilmeden defnedilen cenazeler için de gıyabi cenaze namazı kıldığı bilinmektedir (Buhârî, Cenâiz, 56).

 4. mum
  Administrator
  Gıyabi cenaze namazı delili nedir

  Ğıyabi cenaze namazının delili, Necaşinin namazının gıyaben kılınmış olmasıdır.

+ Yorum Gönder
gıyabi cenaze namazı nasıl kılınır,  gıyabi cenaze namazı nedir,  giyabi cenaze namazi nasil kilinir,  gıyabında cenaze namazı nasıl kılınır,  gıyabı cenaze namazı nasıl kılınır,  cenaze namazı nasıl kılınır,  gıyabi cenaze namazı nasıl kıldırılır