+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazı bırakmak çok mu günahtır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazı bırakmak çok mu günahtır

  Reklam
  Sual: namazı kılıp ta terk eden insanlar oldugunu göroyorum çevremde bayağı fazlaca... ne kadar günahı oldugunu öğrenebilirmiyim... ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: namazı bırakmak çok mu günahtır


  Reklam  Cevap: Namazı inkar eden kafir olur. Çünkü kat'i delille sabittir. Umursamayarak yani tembelliğinden dolayı kasten namazı terk eden fasık olur. (İbni Abidin, Reddü'l Muhtar, c. 2, s.7).

  Farz olduğunu inkar etmemekle birlikte beraber tembellikle namazı kılmaya uygulanacak dünyevi cezanın ne olacağı mezhepler arasında mezhepler arasında itilaflıdır.

  Hanefîlere Göre; namazı kılmayan fasıktır. Namaz kılıncaya veya ölünceye kadar hapsedilir ve dövülür.

  Mâlikîlere Göre; vaktin sonuna kadar beklenir, bu müddet zarfında kılarsa serbest bırakılır, kılmazsa ceza olarak (kafir sayarak) öldürülür.

  Şâfiîlere Göre; vaktin sonuna kadar beklenir, sonra tövbeye davet edilir. Tövbe edip namazını kılarsa, serbest bırakılır. Aksi halde ceza olarak öldürülür. Öğleyi ve ikindiyi terkten dolayı güneş batıncaya kadar, akşam ve yatsıyı terkten fecir, sabahı terkten dolayı da güneş doğuncaya kadar ceza tatbik edilmez. Ancak kendisinden namazı vaktinde eda etmesini istemek şarttır.

  Hanbelîler Göre; namazı tembellik göstererek terk eden kimseyi devlet başkanı veya naibi namazı kılmaya davet eder. Eğer sonra ki namazın vakti daralıncaya kadar kılmazsa katli vaciptir. Fakat üç gün kendisi tövbeye davet edilmedikçe ceza infaz edilmez. Mezheplerin her birinin görüşlerini dayandırdıkları akli nakli deliller vardır. Ancak sözü uzatmamak için bu kadarıyla yetindik. (Necati Yeni el, Hüseyin Kayapınar, Sünen-i Ebû Davud Terceme ve Şerhi c. 2, s. 112)

  Kaynak: Osman ERSAN, Gözümün Nûru Namaz, Erkam Yayınları.


 3. Kuranıanla
  Emekli
  OHHH kesip biçmişsiniz mezheplerin görüşüyle insanlar size ne namazı bırakır bırakmaz Allahla onun arasında olan bir konu ! Kilise mi bu mezhepler infazına karar veriyor !!!

  "Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir." (Bakara, 2/256)

  Allah sizi, din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan men etmez. Allah, adaleti ayakta tutanları sever.MUMTEHINE 8

  Şu dini insanlara ayetlerle aktarın yada Kuranla uyumlu sahih hadislerle, size karşı savaşmayanlara dokunamazsınız onların işi Allaha kalmış olur hem sen istediğin kadar namaz kıl MAUN SURESİ hükmüne göre senin namazlarına lanet edilmediği ne malum ? Namaz önemli bir ibadettir ama yerine getirmeyen için hiçbir şiddet uygulayamazsınız terör dini mi islam ?


+ Yorum Gönder
namazı bırakmak