+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz kılarken.. ayağa kalkarken yanımızdaki bir eşyaya tutunabilirmiyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz kılarken.. ayağa kalkarken yanımızdaki bir eşyaya tutunabilirmiyiz?

  Reklam

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Namaz kılarken.. ayağa kalkarken yanımızdaki bir eşyaya tutunabilirmiyiz?


  Reklam  Cevap: Gücünüz yetiyor ise bir yerden destek almadan kalkmak en güzelidir. Ancak zaruret varsa destek alarak kalkmanızda sakınca yoktur. Selametle.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  148.
  Enes radıyallahu anh şöyle dedi:
  Nebî sallallahu aleyhi ve sellem mescide girmişti. İki direk arasına uzatılmış bir ip gözüne ilişti:
  - "Bu ip nedir?" diye sorunca, sahâbîler:
  - Bu, Zeynep Binti Cahş'a ait bir iptir. Namazda ayakta durmaktan yorulunca ona tutunuyor, dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz:

  - "Onu hemen çözünüz. Sizden biriniz canlı ve istekli olunca nâfile namaz kılsın, yorgunluk ve gevşeklik hissettiği zaman ise yatıp uyusun"
  buyurdu.
  Buhârî, Teheccüd 18; Müslim, Müsâfirîn 219. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Tatavvu' 18; Nesâî, Kıyâmü'l-leyl 17; İbni Mâce, İkâme 184  Açıklamalar

  Peygamberimiz çevresine çok dikkat ederdi. Mescidde, evde ve sokaktaki değişiklikleri farkeder, bazan bunların sebebini sorar, beğendiğini ve beğenmediğini belli eder, doğru olanları tasvib, yanlışları da tashih ederdi. Peygamber'in tasvibi başka bir kimsenin tasvibine benzemez. Onun tasvibi veya tasvip etmeyişi ümmet için son derece önemli bir ölçüdür. Zira Peygamber Efendimiz'in tasvipleri ile takrirleri yani gördüğü bir davranışı yasaklamaması da bir sünnet olup, ümmeti bağlayıcı niteliktedir.

  Bu hadisten, Resûl-i Ekrem Efendimiz'in mescidde direklere bağlanan ipin sebebini öğrenince, bundan hoşlanmadığını ve üstelik onu kaldırttığını öğreniyoruz. Çünkü onun şer'î açıdan doğru bulmayıp, hoş görmediği bir şeye müsâmaha etmesi söz konusu olamazdı. Böyle bir durum, dinin gayesine uygun olmayan şeylerin ortaya çıkmasına, mevcut yanlışların da kalmasına sebep olurdu. Nâfile namaz kılan bir kimse, ayakta durmaya güç yetiremez veya yorgunluk, bitkinlik hissederse, oturarak namaz kılabilir. Fakat, bıkkınlık ve isteksizlik gibi hallerde, nâfile namaz kılınması câiz görülmemiştir. Bir yere dayanarak, destek alarak veya kendisini herhangi bir yolla zorlayarak ibadete devam etmek de uygun değildir. Peygamber Efendimiz, kendi hanımları da olsa, böyle durumlarda ibadete devam etmeleri için kimseye izin vermemiştir. Mü'mini canlı tutacak ve güçlü kılacak kadar yeme içme ve uyuma da ibadetten sayılmıştır.

  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Uygun olmayan bir davranış, el ile veya dil ile giderilmelidir.
  2. Kadınların mescidde nâfile namaz kılmaları câizdir.
  3. Namaz kılarken, bir yere dayanmak veya yaslanmak mekruhtur.
  4. İbadet ve tâatte ölçülü olmak esastır.
  5. Farzlar dışındaki nâfile ibadetlerin arzu ve istek duyulan anlarda, gönül huzuru içinde bulunulduğu zamanlarda yapılması uygundur.

  -----------------------------------------


  Ashab-ı Kiramdan İmran İbn-i Husayn anlatıyor: Bevasir hastalığına tutulmuştum. Peygamber Efendimiz’e (asm) namazı nasıl kılacağımı sordum. Peygamber Efendimiz (asm) buyurdu ki:

  "Namazı ayakta kıl. Buna gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üstüne yatarak kıl". Nesâî'de Hadis-i şerife şu ilâve vardır: "Buna da gücün yetmezse sırt üstü yatarak kıl. Allah hiçbir kimseye gücünün yereceğinden fazlasını yüklemez" (Buhârî, Taksir, 19; Tirmizî, Mevâkît, 157; Ebû Dâvud, Salât, 175; Zeylaî, Nasbu'r-Raye, II, 175)


 4. Misafir
  Namaz kilarken yerden destek alsak gunahmidir nedeni bi hastaligim agrim yok ama etegim takilio ayagima ve etegim aciliyo namazm bozuluyo namazmn bozulmamisi icin yapsam ne olur

 5. mum
  Administrator
  namazda tutunarak, yerden destek alarak kalkmak caizdir hatta bazı alimlere göre sünnettir.

+ Yorum Gönder
namazda tutunarak kalkmak,  namazda ayağa kalkarken ,  namazda bir yere dayanarak kalkmak,  namazda yere tutunarak kalkmak,  namazda bir yere tu,  bir yere tutunarak namaz kilinirmi,  Biryerlere tutunarak namaz kılınırmı